vešebty

Text dotazu

Bylo by, prosí možno zjistit, zda slovo OUSHEBTIS má nějaký český ekvivalent. Je to výraz vztahující se k historii Egypta. Jeho význam znám, nevím však, dá-li se nějak přeložit.

Odpověď

Český ekvivalent: vešebty. Jsou to sošky, které se od doby Střední říše vkládaly jako významná součást pohřební výbavy do egyptských hrobek.
Ve staré egyptštině pojem vešebt znamená "ten, který odpovídá". Posláním sošek bylo zastupovat na onom světě zesnulého (faraon a jeho rodina, významní hodnostáři apod.), odpovídat bohu Usírovi, vykonávat polní práce apod.
(Poklady starověkého Egypta. Praha : Ikar, 2005)