verš, strofa

Text dotazu

Co je to vers a sloha a co vyjadrujú?

Odpověď

Dobrý den, charakteristiky verš a sloky uvádí např. Fraus Slovník literárních pojmů:

Fraus Slovník literárních pojmů aneb Co se skrývá za slovy. Plzeň : Fraus, 2006. 159 s. ISBN 80-7238-620-4.

verš - ... Verš je jedna řádka básně... Jazyk verše - výběr a řazení slov, způsob větné stylizace - je vázán pravidly veršového rytmu (verše jsou psány tzv. "řečí vázanou". Věta je ve vztahu k verši ve služebném postavení - verš využívá její významy, ale zároveň si je přizpůsobuje - zdůrazňuje je na svém počátku a konci ... Verš je zvuková (tj. intonační, rytmická) a významová jednotka básně...

strofa, též sloka (z řec. strofé=obrátit) - Strofa je dílčí útvar ve výstavbě básně složený z několika veršů (výjimečná je strofa jednoveršová); je to významový a rytmický celek. Pravidelné strofy - o stejném počtu veršů a se shodným uspořádáním rymů - podporují vznik metrického impulsu. V české poezii je častá strofa čtyřveršová a dvouveršová; opakující se strofa je druhem refrému. Strofy o různém počtu veršů, časté v moderní poezii, jsou důežitější jako celek významový než rytmický.

Další informace o těchto literárních útvarech naleznete v češtině i v následujících publikacích:

VLAŠÍN, Štěpán a kol. Slovník literární teorie. 2. rozšířené vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984. 465 s.

PAVERA, Libor; VŠETIČKA, František. Lexikon literárních pojmů. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. 422 s. ISBN 80-7182-124-1.