veřejný život

Text dotazu

Prosím o výklad pojmu

Odpověď

Dobrý den,
heslo veřejnost - historicky i v moderní době - společnost, v níž se vyděluje skupina, která se zajímá o veřejné dění (nejčastěji politické a ekonomické, ale i sociální, kulturní atd.) a řízení státu a zároveň usiluje o vliv na správu věcí veřejných, a to zpravidla prostřednictvím - masových médií... Pojem veřejnost může, kromě výše uvedeného souboru lidí zajímajících se o obecné dění a správu věcí veřejných, dále označovat prostor, kde jedinec může být pozorován a posuzován a kde je vystaven (jeho pověst, názory atd.) všeobecné diskusi. Veřejný život je nejspíš tedy konání, činnost, zájem o věci veřejné, náležící širšímu okruhu lidí, společnosti, práce pro veřejnost, práce na veřejnosti apod. Přesnou definici veřejný život se nám ale nepodařilo najít.
Čerpáno z: REIFOVÁ, Irena a kol. Slovník mediální komunikace. Praha: Portál, 2004. S. 307-8

Veřejná a soukromá sféra lidské činnosti byly vždy považovány za oddělené a podle toho také regulovány. Do soukromé či domácí sféry byly zařazovány ženy, spojované s reprodukcí a výchovou dětí, a ve všech společnostech se na tyto činnosti pohlíželo jako na podřadné. Naproti tomu veřejný život, který je vážen a ctěn, zahrnuje širokou škálu činností mimo soukromou a domácí sféru. Z historického hlediska veřejnému životu dominovali muži. Ženy byly drženy mimo veřejné dění, doma v ústraní s dětmi, muži se na chodu domácnosti podíleli minimálně.
Volně čerpáno z internetu: Výbor pro odstranění diskriminace žen, Obecné doporučení č. 23 (16. Zasedání, 1997).