veřejné knihovny

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat, za kterého panovníka byly zakládány první veřejné knihovny v českých zemích. Děkuji

Odpověď

Dobrý den

zakladani verejnych knihoven u nas melo v dejinach radu "pripravnych kroku". Vyznamnym meznikem bylo otevreni Verejne c.k. univerzitni knihovny v r. 1777 (cili v tomto pripade Marie-Terezie a Josef II.), dalsimi predchudci byly pujcovny a citarny knih (18., 19. stol.), knihovny ceskych ctenarskych spolku apod. Dale se zakladaly obecni mestske knihovny (prvni znama vznikla v r. 1834 v Zebraku, v te dobe vladl cisar Frantisek I, Rozvoj v 19. stol.). Pro presnou informaci doporucuji precist napr. knihu Dejiny knihoven a knihovnictvi, J. Cejpek a kol. z r. 2002 a nektere dalsi publikace ve fondu Knihovny knihovnicke literatury v Narodni knihovne - Knihovnickem institutu.