Velký trh tovarů království českého 1754 ve Veltrusích

Text dotazu

Dobrý den, mám zadanou seminární práci na téma uvedené v předmětu tohoto dotazu. Jelikož jsem z opačného konce republiky, rád bych požádal o informace, či radu, kde tyto informace seženu. Bydlím v Třebíči na Vysočině. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, řadu zmínek najdete na internetu, např.:
http://www.meuslany.cz/data/ke_stazeni/premek/2005/2005_04_premysl_listy.pdf .

Na závěr uvádíme několik knih a článků k tématu, základní je patrně studie O. Špecingera z r. 1985.

Prostřednictvím své knihovny si můžete knihy nebo kopie článků objednat z jiných knihoven v ČR (meziknihovní výpůjční služba). Případně lze kopie objednat v Národní knihovně, na adrese reference@nkp.cz.

Zkuste se dále obrátit na město Veltrusy ( www.veltrusy.cz - stránky byly momentálně nefunkční).

Na zámku ve Veltrusech proběhla v r. 2004 výstava k veletrhu, zkuste se obrátit se žádostí o informace tam: http://www.veltrusy.net/. Někdo výstavu musel připravovat, možná k ní vyšel nějaký materiál.

Několik pramenů:

Špecinger, O.: První vzorkový veletrh v Čechách roku 1754. In: Hospodářské dějiny č. 13/1985, s. 89-113.

Výstavy a veletrhy : historie, teorie, praxe, komunikační specifika / Dušan Pavlů ; -- Praha : Merkur, 1988. -- 178 s. : tb., [32] s. fot. ; 20 cm, s. 12-13.

     Hlavní záhlaví    Drahošová, Blanka
     Název               Majitel panství Veltrusy Chotek předběhl svou dobu
/ drb
     Zdroj. dokument      Mladá fronta Dnes. Středočeské vydání, ISSN
1210-1168 Roč. 15, č. 167 (20040720) 15:167
     Resumé              Majitel panství a zámku Veltrusy Rudolf Chotek uspořádal v roce 1754 první veletrh..

     Hlavní záhlaví    Špecinger, Otakar
     Název               Primát světového výstavnictví / Otakar Špecinger
     Popis (rozsah)       1 obr
     Zdroj. dokument      Dějiny a současnost Roč. 13, č. 5 (1991), s. 62-63 13:5

     Hlavní záhlaví    (lup)
     Název               První veletrh světa / (lup)
     Popis (rozsah)       il.
     Zdroj. dokument      Magazín 2000 záhad, ISSN 1211-4928 Roč. 14, č. 10 (20070511), s. 35 14:10
     Poznámka            Rubrika: Za poznáním

     Hlavní záhlaví    Hájková, Eva
     Název               Zámek připomíná výročí veletrhu / Eva Hájková ;
[rozhovor zapsala] Blanka Drahošová
     Popis (rozsah)       il.
     Zdroj. dokument      Střední Čechy Dnes S. C/4
     Zdroj. dokument      Mladá fronta Dnes. Středočeské vydání, ISSN
1210-1168 Roč. 15, č. 167 (20040720) 15:167C:4
     Další původce     Drahošová, Blanka
     Předmět. kat.      výstavnictví -- organizace výstav
     Předmět. kat.      kulturní památky -- památkové objekty
     Předmět. heslo     Veltrusy (zámek)
     Klíčová slova     zámky * zámecké expozice * veletrhy * výročí
     Forma a žánr       rozhovory
     Resumé              Expozice k 250. výročí prvního veletrhu na zámku Veltrusy v roce 1754.