Velkomoravské hradiště - podoba a každodennost

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na hradiště, která vznikala v době Velké Moravy. Potřebovala bych spíše informace o životě lidí v těchto hradištích, o tom, čím se zde bavili, co potřebovali k spokojenému životu - jednoduše jak vypadal život v hradišti v této době obecně, jeho podoba a co byla pro lidi každodennost. Zajímavosti jsou určitě vítány. Byla bych velmi ráda, pokud byste mi mohl(a) doporučit nějakou knížku tímto tématem se zabývající. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v době Velké Moravy (cca 833-906 (907)) vznikla nebo byla přebudována například tato hradiště:

Šárka, Stará Kouřim, Češov, Holovousy, Rubín u Podbořan, Zabrušany, Vlastislav, atd… Hradiště vznikala už od poloviny 7. století. Byla to opevněná sídla, která byla v některých případech navíc chráněna přírodními objekty (řekou, apod.). V 9. století se začal zvětšovat rozsah těch hradišť, která nabývala politického nebo společenského významu. Například se přidávaly další opevněné plochy. Také docházelo ke zdokonalování opevnění.

Co se týče každodenního života, máme k dispozici pouze publikaci (viz níže), která zkoumá celou problematiku z archeologického hlediska. Jsou zde tedy popsány různé nástroje a další předměty, které byly v hradištích nalezeny, ale není nějak uceleně popsán každodenní život tehdejších obyvatel.

V 9. a 10. století bylo již zemědělství poměrně rozvinuté, mezi hlavní pěstované plodiny patřila pšenice, v menší míře také žito, ječmen, ještě méně hrách nebo čočka. Sklizeň se prováděla pomocí srpů a ukládala se do obilnic, což byly podzemní jámy různého tvaru. Obilniny byly dále zpracovávány pomocí ručních rotačních mlýnků na mouku. Živočišná výroba v této době pokračovala a pěstoval se hlavně hovězí dobytek a prasata, přičemž na většině nalezišť převažoval hovězí dobytek. Také byly nalezeny doklady o kastrování hovězího dobytka. V menší míře se pěstovaly také ovce a kozy a byly nalezeny také doklady o konzumaci koní, kteří byly na našem území v této době chováni ve velkém množství. Nebyly nalezeny žádné jasné důkazy o konzumaci psů, pouze o jejich poměrně hojném počtu rozmanité velikosti i vzhledu. Také se právě v tomto období začínají objevovat kočky menší než kočka divoká, velikostně shodné s dnešními kočkami. Mezi nejčastěji chované ptáky patří kur, husa, kachna a holub. Dobytek byl chován venku, v některých případech v ohradách.

Z dalších odvětví je v tomto časovém období doloženo hutnictví, kovářství, zpracování barevných kovů, dřeva, kostí, kůže, proutí, parohů, výroba textilu a keramiky, lámání kamene a jeho opracování, výroba vápna, pálení dřevěného uhlí. Také začala výroba šperků, kdy jednodušší ozdoby vyráběli kováři a složitejší a dražsí šperkaři a zlatníci. Ze dřeva byly například vydlabávány rakve pro zesnulé, koryta pro zvířata nebo studánky.

Pro podrobnější informace doporučujeme v níže uvedené publikaci kapitolu III. Od počátků hradišť k historickým Přemyslovcům: konec 7. až polovina 9. století

Zdroj:

BERANOVÁ, Magdalena a Michal LUTOVSKÝ. Slované v Čechách: archeologie 6.-12. století. 1. vyd. Praha: Libri, 2009, 475 s. ISBN 978-80-7277-413-5.

Asi nejkomplexnější informace byste mohla nalézt v této publikaci:

Galuška, Luděk. Slované: doteky předků: o životě na Moravě 6.-10. století. Brno: Moravské zemské muzeum, 2004. 148 s. ISBN 80-7028-218-5.

Bohužel není v našem fondu, takže nemůžeme ověřit, zda se v ní požadované informace skutečně nachází, ale v záznamu publikace v Souborném katalogu České republiky je naskenovaný obsah a podle něj to vypadá, že by pro Vás mohla být užitečná. Život Slovanů je v publikaci popsán, podle toho kde žili (vesnice, hradiště apod.):

http://www.obalkyknih.cz/file/toc/88405/pdf

Zde je odkaz na bibliografický záznam publikace v Souborném katalogu ČR:

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002060378&local_base=SKC

V záznamu dokumentu také najdete informaci o tom, které knihovny ho vlastní.

Dále Vám doporučujeme tuto publikaci:

BERANOVÁ, Magdalena. Slované. Druhé vydání. Praha: Nakladatelství Libri, 2015, 311 stran. ISBN 978-80-7277-538-5.