Velká Morava - kdo byl Slavomír? Je totožný s postavou Predslava?

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mne, co je pravdy na teorii, že byl velkomoravský Slavomír Svatoplukův syn Predslav?

Moc děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

 

pravdu se v případu velkomoravského kněze nebo knížete Slavomíra pravděpodobně už nedozvíme, neboť všechny dostupné písemné prameny nechávají tuto postavu velkomoravských dějin v mlžném oparu. Čili tvrzení, že Predslav byl Svatoplukův syn, zůstává pouze v teoretické rovině. Slavomír byl příbuzný Svatopluka (pochybné je i tvrzení, že šlo o jeho syna) a měl působit jako kněz. Rozhodně ale nelze potvrdit, že Slavomír a Predslav je jedna a táž osoba.

Nejnovější zejména slovenská literatura hovořící o postavách Svatoplukových synů nedokládá žádné jasné podklady o vztahu otec-syn mezi Svatoplukem a Slavomírem, potažmo Predslavem.

 

 

 

 

 

Použité zdroje

KUČERA, Matúš. Kráľ Svätopluk: (830? - 846 - 894). Martin: Matica slovenská, 2010. 157 s. ISBN 978-80-7090-965-2.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slavom%C3%ADr_(Velk%C3%A1_Morava)

MARSINA, Richard. Knieža či král' Svätopluk a slovenské dejiny. Richard Marsina. In: Historický zborník : vedecký časopis o slovenských národných dejinách Martin : Matica slovenská Roč. 24, č. 1-2 (2014), s. 17-30.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.01.2019 11:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu