Velká Morava - kdo byl Slavomír? Je totožný s postavou Predslava?

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mne, co je pravdy na teorii, že byl velkomoravský Slavomír Svatoplukův syn Predslav?

Moc děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

pravdu se v případu velkomoravského kněze nebo knížete Slavomíra pravděpodobně už nedozvíme, neboť všechny dostupné písemné prameny nechávají tuto postavu velkomoravských dějin v mlžném oparu. Čili tvrzení, že Predslav byl Svatoplukův syn, zůstává pouze v teoretické rovině. Slavomír byl příbuzný Svatopluka (pochybné je i tvrzení, že šlo o jeho syna) a měl působit jako kněz. Rozhodně ale nelze potvrdit, že Slavomír a Predslav je jedna a táž osoba.

Nejnovější zejména slovenská literatura hovořící o postavách Svatoplukových synů nedokládá žádné jasné podklady o vztahu otec-syn mezi Svatoplukem a Slavomírem, potažmo Predslavem.

Použité zdroje

KUČERA, Matúš. Kráľ Svätopluk: (830? - 846 - 894). Martin: Matica slovenská, 2010. 157 s. ISBN 978-80-7090-965-2.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slavom%C3%ADr_(Velk%C3%A1_Morava)

MARSINA, Richard. Knieža či král' Svätopluk a slovenské dejiny. Richard Marsina. In: Historický zborník : vedecký časopis o slovenských národných dejinách Martin : Matica slovenská Roč. 24, č. 1-2 (2014), s. 17-30.