Velká/malá písmena -- youtube/YouTube jako přídavné jméno

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak zacházet se slovem YouTube ve funkci přídavného jména ("Autor na svém youtube/YouTube kanálu představuje..."). Po vzoru jiných přídavných jmen (Vánoce -> vánoční, Facebook -> facebookový) by se asi psalo s malými písmeny, ale slovo nemá tvar přídavného jména, zůstává ve své záklaní podobě. Nebo by bylo lepší psát "youtubový"? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

po prozkoumání internetu je zřejmé, že i přídavné jméno "youtubový" se postupně usazuje ve slovníku českých uživatelů, tedy bych se nebála používat to – a jak píšete, s malými písmeny.

Samozřejmě ale vždy záleží na druhu textu, takže v nějakých formálnějších žánrech by bylo nejspíš vhodnější zůstat u přívlastku neshodného (YouTube).

V případě hlubšího zájmu Vám doporučuji obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR, kde se tím dříve zabývala Magdalena Kroupová (viz literatura).

Použité zdroje

Kroupová, Magdalena: Brufenujete? Vesmír, 9. 3. 2017. Dostupné online: https://vesmir.cz/[…]/brufenujete.html [cit. 4. 11. 2022]

Kroupová, Magdalena: Youtubovat. Lidové noviny – Magazín Pátek (Praha), 30, č. 6, 10. 2. 2017, s. 5; Slovo / 2017.

Lišková, Michaela: Rubrika Slovo v Magazínu Pátek Lidových novin v roce 2017. In: Jazykovědné aktuality, roč. LV (2018), č. 1 a 2, s. 13. Dostupné online: https://www.jazykovednesdruzeni.cz/[…]/2018_1-2.pdf [cit. 4. 11. 2022]