Velká/malá písmena -- youtube/YouTube jako přídavné jméno

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak zacházet se slovem YouTube ve funkci přídavného jména ("Autor na svém youtube/YouTube kanálu představuje..."). Po vzoru jiných přídavných jmen (Vánoce -> vánoční, Facebook -> facebookový) by se asi psalo s malými písmeny, ale slovo nemá tvar přídavného jména, zůstává ve své záklaní podobě. Nebo by bylo lepší psát "youtubový"? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

po prozkoumání internetu je zřejmé, že i přídavné jméno "youtubový" se postupně usazuje ve slovníku českých uživatelů, tedy bych se nebála používat to – a jak píšete, s malými písmeny.

Samozřejmě ale vždy záleží na druhu textu, takže v nějakých formálnějších žánrech by bylo nejspíš vhodnější zůstat u přívlastku neshodného (YouTube).

V případě hlubšího zájmu Vám doporučuji obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR, kde se tím dříve zabývala Magdalena Kroupová (viz literatura).

Použité zdroje

Kroupová, Magdalena: Brufenujete? Vesmír, 9. 3. 2017. Dostupné online: https://vesmir.cz/[…]/brufenujete.html [cit. 4. 11. 2022]

Kroupová, Magdalena: Youtubovat. Lidové noviny – Magazín Pátek (Praha), 30, č. 6, 10. 2. 2017, s. 5; Slovo / 2017.

Lišková, Michaela: Rubrika Slovo v Magazínu Pátek Lidových novin v roce 2017. In: Jazykovědné aktuality, roč. LV (2018), č. 1 a 2, s. 13. Dostupné online: https://www.jazykovednesdruzeni.cz/[…]/2018_1-2.pdf [cit. 4. 11. 2022]

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

04.11.2022 15:51

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu