Velká hospodářská krize

Text dotazu

Dobrý den, existuje literatura, která popisuje
sociální důsledky (hlavně nezaměstnanost) Velké hospodářské krize v r.1929
na území Třinecka? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v dostupných zdrojích jsme bohužel žádný takto úzce zaměřený dokument nenalezli. Nejvíce se tématu blíží články popisující vliv hospodářské krize z roku 1929 na region Ostravska, které jsme vyhledali prostřednictvím odborných bibliografických databází Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz ) a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (https://www.usd.cas.cz/knihovna/) a také regionálních bibliografií, které buduje Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě (https://www.msvk.cz/katalog-a-databaze/databaze/).

* Bibliografie Historického ústavu AV ČR a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR:

SEKANINA, Milan: Sociálně ekonomické postavení pracujících na Ostravsku v letech velké hospodářské krize 1929-1933. Sborník prací Pedagogické fakulty v Ostravě sv. 120, 1990, (C)-25, s. 93-112. Rés. rus.

* Retrospektivní regionální bibliografie Karvinska (http://katalog.svkos.cz/F/?func=find-b-0&local_base=karv&CON_LNG=CZE ):

SEKANINA, Milan. Hnutí nezaměstnaných na Ostravsku v letech hospodářské krize 1929-1933. In: Nová svoboda. Roč. 36, č. 18, (1980), s. 12

* dějiny českého Slezska * nezaměstnanost

* Retrospektivní regionální bibliografie Ostravy (http://katalog.svkos.cz/F/?func=find-b-0&local_base=ostr&CON_LNG=CZE )

SEKANINA, Milan; KRAUSOVÁ, Pavla. Světová hospodářská krize /1929 - 1933/ na Ostravsku: výběrová bibliografie zpracovaná k 35. výročí Února / Sekanina Milan, Krausová Pavla. -- Ostrava : Státní vědecká knihovna v Ostravě, 1982. 53 s.: bibliogr.

* dějiny * ekonomika * hospodářská krize * r. 1929-1933

MARIÁNEK, Vladimír. Krise na Ostravsku: některá fakta o hospodářských a politických poměrech v letech 1929-1934. Ostrava : KV KSČ, 1956. 115 s.

* dějiny * dělnické hnutí * světová hospodářská krize

V elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) jsme pak nalezli publikace věnující se Československu v době velké hospodářské krize obecně:

DUŠEK, Rudolf. Jak z krise a nezaměstnanosti? : hospodářský plán : Quo vadis ČSR? Quo vadis Evropo? / Rud. Dušek. V Praze: Fr. Řivnáč [distributor], 1934. 37 s. ; 21 cm

* nezaměstnanost -- Československo -- 1930- * hospodářská krize -- Evropa -- 1930-

* hospodářská politika -- Československo -- 1929-1934 * studie * přednášky SEKANINA, Milan. Kdy nám bylo nejhůře? : hospodářská krize 30. let 20. století v Československu a některá její východiska. Praha : Libri, 2004. 143 s. ; 21 cm. (Otazníky našich dějin ; sv. 11) ISBN 80-7277-213-9.

* hospodářská krize -- Československo -- 1929-1934 * hospodářská politika -- Československo -- 1929-1934 * studie

LACINA, Vlastislav. Velká hospodářská krize v Československu 1929-1934. Praha: Academia, 1984 (Ostrava : MTZ 21). 217 s. : tb., grafy, [16] s. fot. ; 24 cm.

* studie * Československo - krize hospodářské - r. 1929-1934 - studie

Podobně také články z článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl) :

RÁKOSNÍK, Jakub. Dědictví finanční krize z roku 1929 : Československo - "nezdolný ostrov demokracie"? In: Dějiny a současnost. -- ISSN 0418-5129. -- Roč. 31, [č.] 1 (2009), s. 32-35.

* hospodářská krize -- Spojené státy americké -- 20. stol., 30. léta * Velká deprese * hospodářská krize -- Československo -- 20. stol., 30. léta * hospodářská krize -- politické aspekty -- 20. stol., 30. léta

* hospodářská politika -- Spojené státy americké -- 20. stol., 30. léta * hospodářská politika -- Československo -- 20. stol., 30. léta * ekonomické teorie * sociální politika -- Československo -- 20. stol., 30. léta * studie

DEYL, Zdeněk. Sociální východiska z krize. Část 24. In: Mladá fronta Dnes. Roč. 3, č. 111 (19920513), s. 6

* Československo * dějiny * hospodářská krize * r. 1929-1934 * názory