velká a malá písmena

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v jakých případech se píše „univerzita třetího věku“ (s malým písmenem (u) na začátku) a v jakých případech se píše „Univerzita třetího věku“ (s velkým písmenem (U) na začátku)??
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Pokud budeme mluvit o univerzitě třetího věku v obecné rovině (např. ve větě:  .... pro seniory řada vysokých škol připravila univerzitu třetího věku s řadou studijních oborů ...), pak se univerzita třetího věku bude psát s malým u. Jestliže budeme mluvit o oficiálním názvu konkrétní organizace: např. Univerzita třetího věku při Univerzitě v Pardubicích - tak se ta univerzita přímo jmenuje, použijeme velké U ve slově Univerzita.

Zdroj: Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=188

Případně můžete za finanční poplatek zkontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.06.2013 09:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu