Vedení nad silnicí

Text dotazu

Jaká je minimální výška el. vedení nad silnicí? Podle kterého předpisu se toto řídí?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služeb Ptejte se knihovny.

K Vašemu dotazu, norma ČSN 34 2100 udává, že výška vedení nad vozovkou, silnicí, ulicí apod. musí být alespoň 6 metrů. Doporučuji Vám si normu pečlivě prostudovat (má kolem 80 stran), norma rovněž řeší souběhy s křižovatkami, dálnicemi apod.

Norma ČSN 34 2100 "Elektrotechnické předpisy ČSN. Předpisy pro nadzemní sdělovací vedení" obsahuje předpisy, které platí pro nadzemní sdělovací vedení s holými nebo izolovanými vodiči, závěsné a samonosné kabely, pro křižovatky a souběhy těchto vedení se silnicemi, dálnicemi, řekami, vodními plochami, dráhami a drážními vedeními, vyjma křižovatek a souběhů se silovými vedeními, které řeší ČSN 34 1100. Rozsáhlá norma (70 stran, 8 příloh) normalizuje zvlášť požadavky na vodiče, izolátory, podpěry a další. Mimořádnou pozornost věnuje vzdálenostem nadzemního vedení od země, budov a pod. a všem různým případům křižovatek vedení. Účelem normy je nejen dosažení co největší provozní spolehlivosti, stálosti a životnosti. Norma obsahuje v přílohách i návody k realizaci v některých speciálních případech (= správní ustanovení, postup při vyžádání souhlasů a pod.). ČSN 34 2100 byla schválena 10.3.1977 a nabyla účinnosti od 1.1.1979. Nahradila ČSN 34 2100 z 6.1.1964. "Změnou a)-2/1984" se s účinností od 1.6.1984 provádí v normě změna dvou článků.

Tyto informace jsem získala z databáze ČSN na stránkách Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví

Pokud Vám bude stačit do normy nahlédnout, můžete tak učinit z vyhrazených počítačů ve studovně časopisů ve 3. NP Národní technické knihovny (http://www.techlib.cz/cs/),  norma ČSN EN 34 2100 je přístupná
v plném znění v elektronické podobě v databázi ČSN online (viz http://csnonline.unmz.cz/vyhledavani.aspx).
Z licenčních důvodů bohužel není možné normy tisknout a rozmnožovat. Více informací naleznete

Dále si lze normu prohlédnout v Moravské zemské knihovně (viz http://www.mzk.cz/studovny/studovna-periodik-norem/normy-patenty/ceske-normy-csn), či ve Vědecké knihovně v Olomouci (viz http://www.vkol.cz/cs/sluzby/studovny/hlavni-studovna/) a v Ústřední

Veškeré další informace naleznete přímo na stránkách knihoven, ve všech případech jsou normy přístupny pouze k prohlížení
a vyhledávání, není možné je tisknout, kopírovat, nebo zasílat emailem.

Případně si normu můžete zakoupit či do ní za poplatek nahlédnout v Informačním centru Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví