včely

Text dotazu

dobry den, my bydlime asi 100 metru od lesa, tedka jsme postavili roubenku a z tramu neboli ze spar vylezaji vcely, pripada mi to jako vcela lesni, ale vdycky na jare, co mame s tim delat, jak zahubit? a nebo to je co za vcely?

Odpověď

Dobry den, vcely patri do celede blanokridly hmyz. Predstavuji rozsahly a ve vsech smerech ruznorody rad, at uz jde o celkovy vzhled, velikost, zbarveni nebo zpusob zivota jeho prislusniku. Jeden znak vsak ma vetsina druhu spolecny, a to dva pary blanitych kridel. K tomu, aby bylo mozno urcit, ktery hmyz z tramu roubenky vyleza, zda jsou to skutecne vcely, by bylo nutno vedet vic, mit k dispozici podrobnejsi popis, obrazek nebo fotografii apod.  S timto dotazem je ale lepsi obratit na odborniky, treba mistni vcelare.
Wikipedie (elektronicka encyklopedie na internetu) Vam nabizi hned nekolik druhu vcel, z nichz by bylo mozne urcitou  vylucovaci metodou take zjistit, ktere vyletavaji z tramu Vasi chaty nebo ziji pobliz ni.
http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%8Dela
S dotazem je mozno obratit se i na ruzne vcelarske poradny na internetu, ktere jsou vetsinou soucasti webovych stranek vcelarskych spolku v ruznych regionech. Odkazy webovych stran o vcelach Vam pomohou najit odpoved na problematiku, ktera Vas zajima, viz napr.
http://vcely.euweb.cz/Central.htm.
Z knih doporucuji:

ZAHRADNIK, Jiri. Blanokridli. Praha: Artia, 1987.

PINC, Karel. Ucime se vcelarit. Praha: Statni zemedelske nakladatelstvi, 1977. S. 94 - 96 a 108.
Dalsi zdroj informaci by mohl byt casopis Lesnicka prace, casopis pro lesniky, myslivce a vlastniky lesa, viz http://lesprace.silvarium.cz/content/view/1392/150/ , kde by Vam mohli take poradit; stejne jako v  casopisu Moderni vcelar www.modernivcelar.eu.