Včelí vosk - plíseň

Text dotazu

Dobrý den, může včelí vosk plesnivět? Pokud ano, za jakých podmínek? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
tuto problematiku řeší hned několik včelařských odborníků (nebo i laiků) v různých internetových diskusích.
Níže uvádíme několik postřehů z různých zdrojů:
Chemická skladba včelího vosku je zajímavá. Při jeho vzniku přimísením dalších látek a při pozdějším využití včelami ( obarvení pylem a propolisem ), získává vysokou odolnost proti znehodnocení ( hnití, plesnivění aj.). Včelí dílo tedy vydrží velmi dlouho.
Čerpáno z: https://www.fler.cz/blog/pojednani-o-vcelim-vosku-21328
 
Plesnivěním v úlech se zabývá i další příspěvek:
"...úly možno též hotoviti z fošen 5 cm silných, smrkových, jedlových aneb i lipových. Topolové a borové dřevo se na úly nedoporučuje, neboť udržuje v úlu vlhkost, plásty následkem toho silně plesniví, vosk se ničí a včely při tom silně hynou."
Zdroj: Český včelař: časopis věnovaný zájmům a pokroku českého včelařství. Praha: Mikuláš a Knapp, 12.1936, 70(12). s. 350. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:a825dd50-e86a-11e6-b71a-005056822549
 
Další příspěvky k problematice:
Na tvárnost vosku stačí 25-30 °C stačí (letní teplota v úlu je 35° C). Kolem 0° C je vosk nejen křehký, ale jeho povrch je navíc pokryt šedým povlakem ("voskový květ"), který po ohřátí zmizí (nejedná se o plíseň, ale o změnu struktury). Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu.
Zdroj: http://www.vcelky.cz › vosk
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=v%C4%8Del%C3%AD+vosk+pl%C3%ADse%C5%88
 
... např. názor jednoho včelaře je, že plísně /asi ty bílé/ na voští se nemají vyvářet na další použití, že ve vosku zůstanou toxiny...
Z odpovědi vyplývá, že je jen několik druhů plísní (Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus), které vytváří jedovaté a tepelně odolné toxiny. Pokud by se tyto plísně vyskytly na plástech a něco z jejich produktů by zůstalo ve vosku, nebude to hrát vážnou roli ani ve výživě včel, ani při konzumaci včelích produktů.
Je samozřejmě nejlepší ale nenechat plásty zplesnivět.
Zdroj: https://www.beedol.cz/prispevky/ufaqs/plisne-na-vosti/
 
Další zajímavé názory - diskuse:
http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=18300&
 
V každém případě ale doporučujeme oslovit Výzkumný ústav včelařský, https://www.beedol.cz/. Ovšem zdá se, že asi ani tam není na plesnivění/neplesnivění vosku jednoznačný názor.

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.01.2022 16:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu