Vážení ve statistice

Text dotazu

Dobrý den,
předem se omlouvám, že Vás ruším, ale chci se zeptat, zda byste mi nemohli doporučit nějakou knihu, kde je popsán a vysvětlen pojem vážení ve statistice (vážení výskytu jednotlivých prvků). Případně mi napsat definici. Děkuji moc. Nemohu o vážení nikde nic nalézt v literatuře. Děkuji moc.

S pozdravem

Němcová

Odpověď

Dobrý den,

našla jsem tento příklad:

"Zvláštním případem je vážený aritmetický průměr , který každé hodnotě znaku přiřazuje určitou váhu (význam), která
je reprezentována koeficientem, jímž každou hodnotu násobíme. Často touto vahou bývá počet výskytů příslušné hodnoty."
pokud je to výraz, o který vám jde, pak je v knihách pod kapitolou "Charakteristiky statistického souboru."
Z knih vám mohu doporučit:

Použité zdroje

Blašková, Veronika et al. Statistika I. Vydání třetí, přepracované. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2015. 203 stran. ISBN 978-80-7509-329-5.
Marek, Luboš a kol. Statistika v příkladech. Druhé vydání. Praha: Kamil Mařík - Professional Publishing, 2015. 425 stran. ISBN 978-80-7431-153-6.
Hron, Karel a Kunderová, Pavla. Základy počtu pravděpodobnosti a metod matematické statistiky. 2. dopl. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. 363 stran. Skripta. ISBN 978-80-244-4774-2.