Varhany v Nadějkově

Text dotazu

Dobrý den,
podle obecní kroniky obce Nadějkova je popis cenností místního kostela
uveden v Soupisu památek historických a uměleckých v království Českém,
politický okres Sedlčanský, od Dr. A. podlahy a Ed. Šittlera z r. 1898.
Potřebovala bych vědět, zda se tam píše i něco o varhanách, a pokud ano a
informace není příliš dlouhá, moc bych prosila o její ocitování.
Děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

kostel Nejsvětější Trojice v obci Nadějkov je opravdu popsán v knize:
PODLAHA, Antonín; ŠITTLER, Eduard. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. III, Politický okres sedlčanský. V Praze : Nákladem Archaeologické kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1898.

Varhany ovšem mezi popisovanými předměty nenaleznete. Text popisuje půdorys kostela, barokní kazatelnu, kamenné poprsí Ant. sv. Freuersteina z Freuersteinbergu, obraz Srdce Páně, obraz P. Marie, stříbrný kalich, loďku na kadidlo, svícny před oltářem a 3 zvony. Kromě popisu kostela obsahuje text o Nadějkově také zmínku o zámku a křížku v polích.