válka ve Vietnamu

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda působili nějací čsl. vojáci ve válce ve Vietnamu a pokud ano, zda by jste mi mohli poskytnout informace. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v žádné publikaci, které jsme procházeli (viz. níže seznam použité literatury), jsme nenalezli jakékoli informace, které by potvrzovaly nebo alespoň podporovaly myšlenku, že se českoslovenští vojáci účastnili války ve Vietnamu (1964-1975). Procházeli jsme literaturu o válce ve Vietnamu obecně, dále o české armádě a nakonec o cizineckých legiích pro případ, že bychom zde objevili informace o účasti našich vojáku v rámci cizí armády.
Poté, co všechna tato pátrání byla neúspěšná, jsme využili i knihy o českých dějinách. Nikde však nebyla žádná zmínka. Jediné, co jsme nalezli, bylo konstatování, že válka ve Vietnamu se Česloslovenska a potažmo obyvatel nijak výrazněji nedotkla, to podpořeno historickými událostmi, které se odehrávaly u nás ke konci 60.let a v 70.letech.

S dotazem se, prosím, raději obraťe na Vojenský historický ústav, který je kompetentnější zodpověděť Váš dotaz. Jeho knihovna taktéž poskytuje službu Ptejte se knihovny, informace naleznete na adrese http://www.vhu.cz/cs/stranka/knihovna/sluzby/ .

Z Vašeho dotazu se domníváme, že máte na mysli válku vedenou v letech 1964-1975, avšak aby nedošlo k nedorozumění, bereme v úvahu i válku v letech
1946-1954 (tzv. Indočínská válka; konflikt mezi francouzskou koloniální správou a komunistickým Vietnamem, který skončil odchodem Francouzů). Této války se někteří naši vojáci účastnili, své zážitky popisují např. v publikacích:
* JANKA, Otto. Češi v cizinecké legii. Vyd. 1.. Praha : Ivo Železný, 2000. 173 s. ISBN 80-240-1854-3.

* BEDNÁŘOVÁ, Marta. Z pekla se neutíká : zpověď tajného agenta a příslušníka cizinecké legie Jaroslava Čermáka. 1. vyd.. Třebíč : Akcent, 2001. 99 s. ISBN 80-7268-205-9.

Použitá literatura:
* BISHOP, Chris (ed.). Vietnamský válečný deník : 1964-1975 : zkušenosti, zážitky a pocity vojáků v jihovýchodní Asii měsíc po měsíci.  Praha : Naše vojsko, 2005. 255 s. ISBN 80-206-0789-7.

* SYRUČEK, Milan. V zajetí džungle : nejdelší válka 20. století. 1. vyd.. Praha : Epocha, c2007. 342 s. ISBN 978-80-87027-25-7.

* FREY, Marc. Dějiny vietnamské války : tragédie v Asii a konec amerického snu. Vyd. 1.. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2003. 210 s., [2] s. obr. příl. ISBN 80-7185-468-9.

* WELSH, Douglas. Úplná historie vietnamské války. Čes. vyd. 1.. Praha : Agentura Cesty, 1995. 176 s. ISBN 80-7181-049-5.

* Naši vojáci v zahraničí. [Textové zpracování Zbyšek Svoboda, J. Roušar]. Praha : Generální štáb AČR v redakci Impuls, 1994. 32 s. ISBN 80-85469-69-3.

* KOLDINKSÁ, Marie; ŠEDIVÝ, Milan. Válka a armáda v českých dějinách : sociohistorické črty. Vyd. 1.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 579 s. ISBN 978-80-7106-953-9.

* ČAPKA, František. Dějiny zemí Koruny české v datech. 3., opr. a dopl. vyd.. Praha : Libri, 1999. 1001 s. ISBN 80-7277-000-4.

* Cizinecká legie mýma očima. [Ladislav Potocký]. Vyd. 1.. Praha : Šel, 2005. 343 s. ISBN 80-86426-19-X.

* ŠPALEK. Moderní cizinecká legie očima výsadkáře. 1. české vyd.. Praha : Naše vojsko, 2005. 178 s., [50] s. barev. obr. příl. :80-206-0767-6.