Válka s mloky - Karel Čapek, Pavel Kohout

Text dotazu

Dobrý den, prosím tímto o radu, která souvisí s mou
prací z literatury. Píši na téma - dramatizace Pavla Kohouta, kde srovnávám
Válku s mloky Karla Čapka a dramatické zpracování Pavla Kohouta. Základ
práce již mám, potřebovala bych najít informace o Čapkově novátorské tvorbě,
která je aktuální i po letech, o jeho formálních prostředcích, případně
rozbor Čapkovy Války s mloky. Předem děkuji za zpracování mého dotazu.

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě bychom Vám doporučili hledat v databázích Ústavu pro českou literaturu AV ČR, konkrétně v Bibliografii české literární vědy - Retrospektivní část bibliografie do r. 1945
(http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret) a zejména v Bibliografii od r. 1961 (http://isis.ucl.cas.cz/?form=biblio). Databáze obsahují řadu článků a studií týkající se díla Karla Čapka i Války s mloky. Hledané výrazy můžete zadávat do pole název nebo předmět, lze použít i pravostranné rozšíření výrazu pomocí znaménka "$", tzn. při zadání válk$ mlok$ budou vyhledány i záznamy obsahující klíčová slova jako válka s mloky, války s mloky, válkou s mloky atd.

Pro období od r. 1945 do r. 1961, které nevyplňují online databáze, je nutné využít tištěnou bibliografii Jaroslava Kunce Česká literární bibliografie
1945-1963: (soupis článků, statí a kritik z knižních publ. a periodického tisku let 1945-1963 o dílech soudobých čes. spis.). Podrobný záznam bibliografie naleznete například v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), včetně informací o možnosti výpůjčky v naší knihovně (ikona Exempláře).

Přímo Válkou s mloky se zabývají následující dokumenty:

OHME, Andreas. Karel Čapeks Roman "Der Krieg mit den Molchen" : Verfahren - Intention - Rezeption. Frankfurt am Main : Peter Lang, c2002. 222 s. ; 21 cm. (Slavische Literaturen, ISSN 0939-8066 ; Bd. 27). ISBN 3-631-37477-1.
 * Čapek, Karel, 1890-1938. Válka s mloky
 * literárněvědné rozbory

VACINA, Ladislav. Karel Čapek, Válka s mloky: Seznámení s knihou Karla
Čapka: Zaměřeno k eventuální možné návštěvě divadelního představení Stejnojmenné hry P. Kohouta. Hradec Králové : Krajská lidová knih., 1963. 11 s. ; 4°.

Další informace a rozbory mohou být obsaženy také v doslovech a vysvětlivkách zejména starších vydání Války s mloky, např.:

Válka s Mloky / Karel Čapek ; k vyd. připravil, ediční pozn. naps. a vysvětl. zprac. Rudolf Skřeček ; doslov Zdeněk Pešat. 20. vyd., v Čs. spis.
6. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1981 (Vimperk : Stráž). 272 s. ;
21 cm. (Spisy / Karel Čapek ; sv. 9)

Válka s Mloky / Karel Čapek ; K vyd. připr. a vydav. pozn. naps. Rudolf Skřeček ; Doslov: Alena Hájková.  19. vyd., v Čs. spis. 5. vyd., v Nár.
knihovně 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1976 (Vimperk : Stráž).
265, [6] s. ; 8°. (Národní knihovna ; Sv. 93)

Válka s Mloky / Karel Čapek ; K vyd. přípr. Miroslav Halík ; Doslov:
František Buriánek. 18. vyd., v Čs. spis. 4. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1972 (Vimperk : Stráž). 218, [3] s. ; 8°. (Čapek, Karel: Výbor z díla ; Sv. 6)

Válka s mloky / Karel Čapek ; [k vydání připravil a poznámky sestavil Miroslav Halík ; doslov napsal Jan Cigánek]. Vyd. 15. Praha : Československý spisovatel, 1958 (Vimperk: Stráž 213). 281, [4] s. ; 8°. (Výbor z díla Karla Čapka ; sv. 4)

Odkazy na další vhodnou literaturu Vám pak mohou poskytnout zejména personální bibliografie Karla Čapka nebo díla věnující se jeho životu a
tvorbě:

MĚDÍLEK, Boris et al. Bibliografie Karla Čapka : (soupis jeho díla). Praha:
Academia, 1990 (Brno : Tisk). 658 s. ; 24 cm. (Edice soupisů Strahovské knihovny ; Sv. 8). ISBN 80-200-0050-X.

BURIÁNEK, František. Karel Čapek. Praha: Československý spisovatel, 1988
(Vimperk: Stráž). 345 s. ; 21 cm. Bibliogr. díla K. Čapka a lit. o něm.

VLAŠÍN, Štěpán. Kniha o Čapkovi: Monografie. Praha: Československý spisovatel, 1988 (Vimperk : Stráž). 426 s. ; 21 cm. (Kritické rozhledy.
Velká řada ; 59). Bibliogr. a filmografie K. Čapka a lit. o něm.

KLÍMA, Ivan. Velký věk chce mít též velké mordy: život a dílo Karla Čapka.
Praha: Academia, 2001. 215 s. ; 20 cm. ISBN 80-200-0936-1.

Velmi přínosným zdrojem v oblasti literatury je také Lexikon české literatury, který nabízí podrobně zpracované životopisy autorů, informace o jejich dílech, včetně rozsáhlé bibliografie:

Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce / redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1985-2008. 7 sv. ; 24 cm. ISBN 80-200-0797-0 (díl 1. : dotisk : váz.). -- ISBN 80-200-0345-2 (díl 2. : soubor). -- ISBN 80-200-0468-8 (díl 2., sv. I : váz.). -- ISBN
80-200-0469-6 (díl 2., sv. II : váz.). -- ISBN 80-200-0708-3 (díl 3., sv.
I,II : váz.). -- ISBN 978-80-200-1572-3 (díl 4. : soubor). -- ISBN
978-80-200-1670-6 (díl 4., sv. I : váz.). -- ISBN 978-80-200-1671-3 (díl 4., sv. II : váz.).

Užitečné mohou být i studie na internetových stránkách http://capek.misto.cz/index.html, díla Karla Čapka v digitální podobě spolu s nabídkou dalších souvisejících informací jsou k dispozici také na stránkách Městské knihovny v Praze (http://www.mlp.cz/karelcapek/).