Valea Târnei

Text dotazu

Prarodiče pochází z Rumunska. Znám jen jejich dřívější bydliště VALEA TARNEI, ale nevím, jestli se jedná o město nebo vesnici. Prarodiče žili jako česká menšina v Rumunsku a po válce v roce 1945 se vrátili do Československa.

Odpověď

Dobrý den,

Valea Târnei je rumunský název obce v sedmihradském Rudohoří, kterou založili v letech 1817-1820 Slováci ze zemplínské stolice. Do této oblasti je přivedl baron Bánffy na kácení svých lesů. Původní jméno obce je Hármašpatak, ale Slováci si je změnili  na Židáreň. Kniha "Čechoslováci v Rumunsku" z roku 1930 uvádí, že obec Valea Târnei (Židáreň) leží při okresní silnici, která vede z Alešdu do městečka Šimleul (Şimleul), z Alešdu jsou k ní asi 24 km, ze Šimleul o něco více. V té době Valea Târnei  souvisela na západě se dalšími slovenskými vesnicemi Starou Hutí (rumunsky Huta de
voivozi) a Sočetem (rumunsky Socet), kostel ve vesnici Nová huť byl od středu obce Valea Târnei  vzdálen 4km. V roce 1910 žilo v obci 940 Slováků, v roce 1930 pak 1780 Slováků a asi 15 maďarských židů, zdejší Slováci byli vesměs rumunskými státními příslušníky. Orientační mapu rozmístění Čechoslováků v Rumunsku najdete v knize "Československá větev, zapomenutá nebem i zemí".

Použité zdroje:
* URBAN, R. Čechoslováci v Rumunsku. Bukurešť : [s.n.], 1930. s. 133-136, 142, 185.
* KARAS, František. Československá větev, zapomenutá nebem i zemí. I., Čechové v Rumunsku. V Praze : Komenský, 1937.
* ŠUSTEKOVÁ, Ivana. Slovaks in Romania - the past and the present. Annales Universitatis Apulensis, Series Historica. 2007, 11/I, p. 278-285. ISSN 1453-9314. online na http://istorie.uab.ro/publicatii/colectia_auash/Annales_11/22%20ivana_sustekova.pdf

Reemigraci rumunských krajanů se zabývá např. Helena Nosková
(http://www.usd.cas.cz/cs/pracovnici/helena-noskova) z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR nebo Jaroslav Vaculík z Masarykovy univerzity (http://www.muni.cz/people/2734/cv):

* NOSKOVÁ, Helena. O původu Slováků v Čechách. Praha : Klub slovenskej kultúry, c2001. 254 s. ISBN 80-902681-1-0.
* VACULÍK, Jaroslav. Reemigrace zahraničních Čechů a Slováků v letech 1945-1950. Brno : Masarykova univerzita, 1993. s. 63-76. ISBN 80-210-0585-8.
* NOSKOVÁ, Helena. Slovenští a čeští reemigranti z Rumunska v českých zemích v letech 1948-1950. Česko-slovenská historická ročenka 1998. Brno : Masarykova univerzita, 1998. s. 111-116. ISBN 80-210-1976-X.
* NOSKOVÁ, Helena ; VÁCHOVÁ, Jana. Reemigrace Čechů a Slováků z Jugoslávie, Rumunska a Bulharska (1945-1954). Praha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2000. 297 s. (Studijní materiály ÚSD AV ČR. Sv. 3).

Další články věnované slovenským obcím v Rumunsku naleznete v databázi Historického ústavu SAV (http://databazy.dejiny.sk/index.php?lang=sk), do jednotlivých polí stačí zadat dotaz např. rumun slová a spojit operátorem AND v rolovacím menu. Rozsáhlou bibliografii prací k slovenskému osídlení v Rumunsku a následné reemigraci do Československa jsme nalezli i na http://jirilouzensky.txt.cz/rubriky/12437/reemigrace-rumunskych-slovaku-do-jiznich-cech/.