valašský odzemek

Text dotazu

Zdravím, rád bych se zeptal jestly by se ve vašich knihovnách dala sehnat jakákoli kniha o lidovém umění, přesněji z tance lidového - valašský odzemek, děkuji.

Odpověď

Dobrý den, popis valašského odzemku přináší například kniha Lidové tance:  KOS, Bohumil. Lidové tance : Pásmo českých a valašských tanců Vycpálkova souboru z filmu Zítra se bude tančit všude. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1953.
Knihu si můžete do Všeobecné studovny Národní knihovny objednat přes Naskenované katalogy: http://katif.nkp.cz/ (Generální katalog II,KOET-KROL, KORT-KOSICH, č.769).
Články Bohumila (Miloše) Kašlíka, odborníka na valašské lidové tance, věnované odzemkům, by měly být dohledatelné v periodiku Naše Valašsko - Naskenované katalogy: http://katif.nkp.cz/ (Generální katalog III, V-VEJ, č.lístku: 124).
Citace článků uvedené na internetu v práci Daniely Pivodové: Folklorní hnutí ve Vsetíně po roce 1945 (se zaměřením na soubor Vsacan):
http://is.muni.cz/th/180678/ff_b/Text_prace
* Kašlík, M.: Valašský odzemek. Naše Valašsko 1, 1929 - 30, s. 120 - 123.
* Kašlík, M.: Metlový. Naše Valašsko 5, 1939, s. 29 - 31.
* Kašlík, M.: Valašské tance: Obuškový. Naše Valašsko 4, 1937 - 38, s. 77 - 82.
* Kašlík, M.: Valašský. Naše Valašsko 5, 1939, s. 107 - 115.

Valašským lidovým tancům se věnovala také Zdenka Jelínková (její knihy dostupné v NK ČR naleznete v Naskenovaných katalozích, Generální katalog II, IONESCU-JEM, JELÍNEK JI-JEM).

Přímo valašskému odzemku se věnují publikace:
*  JELÍNKOVÁ, Zdena. Valašský odzemek. Gottwaldov : Okresní kulturní středisko Gottwaldov, 1979.
*  Valašský odzemek podle M. Kašlíka. Gottwaldov : Okresní kulturní středisko Gottwaldov, 1979.

Bohužel, ani jednu ze zmíněných publikací Národní knihovna nevlastní. Dle Jednotné informační brány: http://www.jib.cz/V?RN=304633099 má knihy ve svých fondech Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. O zapůjčení knih, popřípadě kopie z nich, můžete zažádat prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby v knihovně, kterou navštěvujete.