Váhové jednotky uhlí

Text dotazu

Prosím o sdělení, v jakých váhodých jednotkách bylo prodáváno uhlí v r.
1860. Bylo to ve strychách (uváděno v některých článcích o dolování na
Kladensku) nebo ve vídeňských centech (56 kg). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
dle císařského nařízení z 18. 7. 1855 č. 127/1855 ř.z. byly v Čechách povoleny pouze dolnorakouské (vídeňské) míry a váhy. (Na Moravě platilo toto nařízení od 13. 12. 1856 (č.5/1857 ř.z.), ve Slezsku od 15.7.1856 (č.
124/1856 ř.z.)).
V Čechách byly dolnorakouské (vídeňské) míry a váhy zavedeny již Marií Terezií v roce 1765 (na Moravě 1758, Slezsku 1750). Snaha o zavedení jednotných měr a vah ovšem do jisté míry selhala díky nelogickému provázání jednotlivých druhů měr a vah a velmi silně zakořeněnému používání českých měrných jednotek. Pozdější dekrety Josefa II. pro Čechy nakonec povolily používání i některých starých jednotek (mimo jiné bylo povoleno i používání českého korce (strychu) a jeho dílů).
Konec 18. a první polovina 19. století je tedy ve znamení nejednotného systému používání měr a vah na našem území (oficiálně měly být používány vídeňské míry a váhy, pro běžné soukromé účely se ovšem používaly staré české míry a váhy).
Výše zmíněné nařízení z roku 1855 ovšem povoleno pouze dolnorakouské
(vídeňské) míry a váhy.

Přesto někteří obchodníci nadále uvádějí údaje v korcích (strychy) - viz inzerát na prodej uhlí z roku 1876:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/28933132

Povětšinou jsou ovšem údaje uváděny ve vídeňských (dolnorakouských) centech:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29812133

V některých případech se vyskytují obě míry:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/4857394

Výraznější změna přišla až se zavedením metrické soustavy zákonem z 23. 7.
1871. č. 16/1872 ř.z.

Použitá literatura:
*  JANGL, Ladislav. Změna měření na vážení v českém báňském provozu do 19.
století - problémy a překážky. In:  Dějiny vědy a techniky. 14, [23. seminář pro vyučující dějinám věd a techniky. Praha : Národní technické muzeum, 2006. s. 25 - 31.
*  HOFMANN, Gustav. Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrické soustavy. Plzeň : Státní oblastní archiv ; Sušice : Muzeum Šumavy, 1984.
*  JANGL, Ladislav. Staré hornické a hutnické míry a váhy. 1. vyd.  Sokolov
: Krajské muzeum, 2006. ISBN 80-86630-10-2.
* http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5211