Václav z Michalovic

Text dotazu

Dobrý den. Můžete, prosím, zjistit bližší informace o Václavu z Michalovic, který působil jako generální převor řádu johanitů ve Strakonicích ? Zajímá mě, které obce spadaly do jeho panství, jestli po sobě zanechal potomky atd.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Václav z Michalovic zemřel 25. srpna 1451.

Nejpozději od roku 1424 představený strakonické komendy, od roku 1431, pak byl generálním převorem české provincie johanitského řádu.

Po smrti svého bratra Petra II z Michalovic v roce 1438, byl krátce dědicem rodového majetku.

Vzhledem k svému postavení v johanitském řádu neměl dědice, odkázal proto rodový majetek svému příbuznému Jindřichovi II z Michalovic.

Postavením se myslí, že Václav z Michle byl pravděpodobně řeholníkem, který složil mnišské sliby chudoby, čistoty a  poslušnosti.

V knize Zdeňka Berana je uváděno, že v roce 1436, bylo v majetkové zástavě johanitů:

 U Sv. Víta v Mladé Boleslavi, vsi Týnec, Dolánky, Libichov, Němčice, Ctiměřice, Podolec, část obce Jemníků, pivnický les,   horní a dolní předměstí Mladé Boleslavi, v držení johanitů byl i Strakonický hrad.

 Čerpáno z:

 BERAN, Zdeněk. Poslední páni z Michalovic: Jan IV. (†1435/1436) a Jindřich II. (†1468). České Budějovice: Veduta, 2010.

 Spiritualita Suverénního řádu maltézských rytířů:

 Řád maltézských rytířů - České velkopřevorství (maltezskyrad.cz)