v zajetí za 1. světové války v Rusku

Text dotazu

Dobrý den,

můj dědeček LEOPOLD PECHÁČEK, byl prý v zajetí v Rusku. Nevím k jaké jednotce byl zařazen, byl z Ústeckoorlicka. Ráda bych o tom věděla více, zda k zajetí došlo kvůli zranění a kde byl umístěn. Moje maminka říkala, že byl u koní a že s nimi nebylo hezky zacházeno.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

můžete buď zkusit vyhledat Vašeho předka v seznamech ztrát rakousko-uherské armády, které naše knihovna zpřístupňuje v této sbírce na Digitální studovně MO - https://kramerius.army.cz/search/?collection=vc:6edcb600-4172-4812-8610-c59e938be83b&offset=0 - je zde možné fulltextově vyhledávat, v případě neúspěchu můžete ještě manuálně prohledat Abecední seznam k Seznamům ztrát - https://kramerius.army.cz/search/handle/uuid:906dd640-1c6b-11df-8265-0013d398622b.  O hledání v těchto seznamech pojednává tento návodný text - http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/. V případě zajatých je často v seznamech uvedeno umístění dotyčného na ruském území.

Informace o vojenské službě je pak možné zjistit z personálního spisu (tzv. kmenového listu) dotyčného uloženého ve Vojenském ústředním archivu - Vojenském historickém archivu, kde je možné si zažádat o jejich prostudování. Pro dohledání spisu by kromě roku narození bylo poměrně vhodné znát i místo narození. Kontakty na archiv: http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky.

 

 

 

 

 

 

 

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

Praha

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

07.03.2018 11:39

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu