V které zemi lze adoptovat na dálku dítě se jménem Jesus?

Text dotazu

Píšu vánoční příběh a nechci si nic vycucat z prstu. Chtěla bych vědět kde, teoreticky, si hlavní hrdina může na dálku adoptovat chlapce jménem Jesus. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, 

zda je či není možné pojmenovat dítě jménem Jesus závisí na právním řádu příslušného státu. Některé státy (např. ČR, Dánsko) omezují možnosti pravidly či konečným výčtem povolených jmen, výjimky je možné žádat u soudu. Na jméno Jesus můžeme častěji narazit v křesťanské komunitě se španělskými kořeny/vlivy (jazyk, částečně i kultura). Vliv španělské kultury může být vzdálený (prostorově i časově) nebo jen zprostředkovaný kulturní výměnou (např. jméno Esmeralda v českém či slovenském prostředí po odvysílání stejnojmenné telenovely). V rámci rodinných tradic mohou být udržována i jména, která většinová společnost již neužívá či patří k jiné kultuře. Toto se týká i rodin migrantů, kteří takto zachovávají "spojení" s vlastí/ zemí původu a kulturou předků. 

Projekty tzv. adopce na dálku jsou zaměřeny na pomoc dětem z chudších a méně rozvinutých regionů či míst, které se potýkají s přírodní či humanitární krizí. V současnosti jsou to zejména země jako např. Bělorusko, Haiti, Indie, Uganda, Keňa, Zambie, Ukrajina, Bangladéš, Litva, Thajsko, Kazachstán, Kongo, Bolívie, Paraguay, Zimbabwe, Burkina Faso, Filipíny, Súdán, Nepál.

 

 

 

Použité zdroje

Charita České republiky
https://www.charita.cz/[…]/
Nadace mezinárodní potřeby
https://mezinarodni-potreby[…]p8C5xUbqziZt_xoCbbMQAvD_BwE

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

15.11.2023 15:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu