V jakém roce byl v USA stejný počet vozidel na počet obyvatel jako je v KLDR právě teď?

Text dotazu

Dobrý den, přečetl jsem si knihu Severka od Niny Špitálníkové a ta mě inspirovala k myšlence, v jakém roce naposledy byl v USA stejný počet vozidel na počet obyvatel jako je v KLDR plus mínus právě teď. Rozumím tomu, že přesný počet vozidel v Severní Koreji nejde zcela zjistit, popřípadě by možná šlo zjistit jen nějaký údaj starší pár let. Pro srovnání by možná bylo lepší použít počet vozidel na počet obyvatel například jen v New Yorku.
Děkuji předem za ochotu.

Odpověď

Dobrý den,

skutečně se mi nepodařilo zjistit žádný alespoň trochu spolehlivý odhad počtu vozidel v KLDR. Pokud jste však nalezl nějaký takový údaj v Severce, můžete si to s vývojem v USA snadno srovnat.

Množství motorových vozidel se většinou uvádí v přepočtu na 1 000 obyvatel. Nejpřehlednější časovou řadu pro USA uvádí publikace Transportation Energy Data Book, v jejíž nejnovější inkarnaci z roku 2022 naleznete na straně 85 tabulku 3.8, která uvádí každoroční množství automobilů v USA od roku 1900 (1 vozidlo na 10 tisíc obyvatel) do roku 2019 (842,3 vozidel na tisíc obyvatel).

Více v: DAVIS, Stacy C. a Robert G. BOUNDY. Transportation Energy Data Book: Edition 40 [online]. Oak Ridge National Laboratory, 2022. Dostupné z: https://tedb.ornl.gov/wp-content/uploads/2022/03/TEDB_Ed_40.pdf

Pokud bychom se přeci jen rozhodli věřit nepodloženým odhadům o tom, že v KLDR vlastní vozidlo pouze 2 % obyvatel, znamenalo by to 20 aut na 1000 obyvatel, tedy méně než v USA v roce 1915.

Použité zdroje

DAVIS, Stacy C. a Robert G. BOUNDY. Transportation Energy Data Book: Edition 40 [online]. Oak Ridge National Laboratory, 2022. Dostupné z: https://tedb.ornl.gov/[…]/TEDB_Ed_40.pdf