V. I. Lenin v mauzoleu

Text dotazu

Je Vladimir Iljič Lenin v mauzoleu k vidění dodnes v formě těla

Odpověď

Dobrý den,

údajně si nikdo z Leninových živých příbuzných  nepřál, aby jeho tělo bylo vystaveno. Sourozenci ho chtěli nechat pohřbít do matčina hrobu v Petrohradu. Komunisté se ale rozhodli vytvořit okolo mrtvého Lenina kult.

Tělo ve skleněné rakvi už má ale s Leninem pramálo společného. Devadesát procent pozůstatků se vypařilo nebo bylo vyměněno, původních je už jen deset procent těla. Mozek je uložen zvlášť ve vědeckém ústavu, který byl zřízen přímo pro tento účel.

 Mauzoleum V.I. Lenina. Bizarní, ale obrovský tahák pro většinu turistů, kteří do Moskvy dorazí. Vystojíte si frontu, ale ta je kratší než kdysi. Co za ní může, zjistíte záhy. Hned u vchodu vás čeká důkladná bezpečnostní prohlídka. Hlavně fotoaparáty a mobilní telefony musejí zůstat před vchodem v úschovně. Za vstup do mauzolea se neplatí nic, nicméně poměrně velký peníz utratíte právě za úschovné.

A pak už míříte do nitra mauzolea. Nepočítejte ale s tím, že si nasvíceného Lenina důkladně prohlédnete. Jde se ve skupince a zastavení není možné. Všude jsou strážní, kteří pomalé turisty popohání. Všechno tak trvá jen několik málo minut. Není se čemu divit, že se množí spekulace o tom, že ve skleněné rakvi leží jen vosková figurína.

Mauzoleum je významnou, ale rozhodně ne jedinou dominantou Rudého náměstí. Vine se podél něj i vysoká červená zeď, za kterou leží Kreml, sídlo ruských panovníků. Mnozí tvrdí, že název náměstí je odvozený právě od barvy červených cihel, nicméně název "Krasnyj" v překladu neznamená pouze "Rudý", ale i "Krásný" - a teď ať si člověk vybere...

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/radce-cestovani/170245/vydejte-se-do-moskvy-ceka-vas-nabalzamovany-lenin-a-giganticke-stalinovy-katedraly.html

 Po rekonstrukci bylo mauzoleum znovu otevřeno i s Leninem.

16. 5. 2013 11:25, autor: pet

Moskva - Ruská metropole znovu otevřela mauzoleum s tělem bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina. To bylo uzavřené od prosince minulého roku kvůli generální rekonstrukci. Objekt byl po osmdesáti letech své existence v dezolátním stavu. Už dnes se přišli na Leninovy ostatky podívat místní i zahraniční turisti.

Zdroj:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/227535-lenin-je-zpet-a-v-plnem-lesku-ceka-na-turisty/

V rozhovoru z letošního roku v Jihlavském deníku mluví zpovídaný i o Moskvě a mauzoleu a tak můžeme snad s jistotou říct, že Lenin je stále  v rakvi k vidění.

"Rusko je zvláštní země. V centru Moskvy je luxus a na okraji chudoba... Na cestě zpět jsem měl před odletem v Moskvě pár hodin čas, tak jsem se vydal metrem do města. Metro je v Moskvě krásné, hlavně stanice v centru, ... V centru jsem samozřejmě navštívil Rudé náměstí, mauzoleum Lenina a GUM,..."

Zdroj: Teherán mě moc neupoutal, ...

Jihlavský deník, 4.9.2014, str. 9; rozhovor, http://muj.anopress.cz/Search/PagesAuth/My_Search.aspx?f=3

Další informace: http://cs.wikipedia.org/wiki/Leninovo_mauzoleum