Užití vykřičníku

Text dotazu

Dobrý den,

mohu pro zdůraznění textu použít vykřičník na konci věty, do níž jsem vložila přímou řeč taktéž ukončenou vykřičníkem?
Např.: "Pozor!" varoval rychle Fandu, ale už bylo pozdě!

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 vykřičník se vyznačuje především nápadným zvolacím charakterem výpovědi - z toho důvodu nemůže být na konci Vámi udaného příkladu věty ""Pozor!" varoval rychle Fandu, ale už bylo pozdě!" vykřičník na konci.

 Vykřičník se užívá v těchto případech:

 V Prvním případě na konci výpovědí, které jsou tvořeny samostatným citoslovcem, oslovením v 5. pádě nebo jiným výrazem neslovesným, pokud má výrazně zvolací ráz, např. Haló! - Au! - Milý Petře! - Pomoc!

Jestliže je však citoslovce nebo oslovení v 5. pádě součástí výpovědního celku, oddělujeme je čárkou, př. Haló, počkejte na mě! - Petře, jak se máš?

 Ve druhém případě se píší na konci vět oznamovacích s výrazným zvolacím rázem, např. Tak přece jsi přišel! - S tím se nedá nic dělat!

 Ve třetím případě se píší na konci výpovědí s rozkazovací nebo přací funkcí, jestliže chceme dát rozkazu nebo přání zvláštní důraz, př. Hned toho nech! - Azore, přines! - Ať se Vám daří! - Mít tak více peněz!

 Ve čtvrtém případě se někdy vykřičník užívá v závorkách. Upozorňujeme jím na předcházející výraz (zpravidla vyjadřujeme protest, nesouhlas, údiv, kritiku apod.), př. Už popáté (!) dělal přijímací zkoušky na DAMU a opět ho nevzali.

Použité zdroje

Pravidla českého pravopisu: [správně česky. 2. vyd. V Brně: Lingea, 2010. 895 s. ISBN 978-80-87062-88-3.