Užití vykřičníku

Text dotazu

Dobrý den,

mohu pro zdůraznění textu použít vykřičník na konci věty, do níž jsem vložila přímou řeč taktéž ukončenou vykřičníkem?
Např.: "Pozor!" varoval rychle Fandu, ale už bylo pozdě!

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 vykřičník se vyznačuje především nápadným zvolacím charakterem výpovědi - z toho důvodu nemůže být na konci Vámi udaného příkladu věty ""Pozor!" varoval rychle Fandu, ale už bylo pozdě!" vykřičník na konci.

 Vykřičník se užívá v těchto případech:

 V Prvním případě na konci výpovědí, které jsou tvořeny samostatným citoslovcem, oslovením v 5. pádě nebo jiným výrazem neslovesným, pokud má výrazně zvolací ráz, např. Haló! - Au! - Milý Petře! - Pomoc!

Jestliže je však citoslovce nebo oslovení v 5. pádě součástí výpovědního celku, oddělujeme je čárkou, př. Haló, počkejte na mě! - Petře, jak se máš?

 Ve druhém případě se píší na konci vět oznamovacích s výrazným zvolacím rázem, např. Tak přece jsi přišel! - S tím se nedá nic dělat!

 Ve třetím případě se píší na konci výpovědí s rozkazovací nebo přací funkcí, jestliže chceme dát rozkazu nebo přání zvláštní důraz, př. Hned toho nech! - Azore, přines! - Ať se Vám daří! - Mít tak více peněz!

 Ve čtvrtém případě se někdy vykřičník užívá v závorkách. Upozorňujeme jím na předcházející výraz (zpravidla vyjadřujeme protest, nesouhlas, údiv, kritiku apod.), př. Už popáté (!) dělal přijímací zkoušky na DAMU a opět ho nevzali.

 

Použité zdroje

Pravidla českého pravopisu: [správně česky. 2. vyd. V Brně: Lingea, 2010. 895 s. ISBN 978-80-87062-88-3.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.01.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu