Útvar k likvidaci politických odpůrců

Text dotazu

Dobrý večer,

v mediích byla nedávno zmínka o ustavení útvaru k likvidaci politických
odpůrců, v jehož čele měl stát Lubomír Štrougal. Prosím o podrobnosti o
fungování tohoto útvaru, popř. odkaz, kde bych podrobnosti našla.

Odpověď

Dobrý den,

asi máte na mysli speciální jednotku STB pro likvidaci zrádců režimu, viz zpráva na www.ct24.cz.

http://www.ct24.cz/domaci/36403-strougal-zridil-specialni-jednotku-stb-pro-likvidaci-zradcu-rezimu/

"Komunistická tajná policie zřídila v polovině 60. let speciální útvar s názvem Vlast pověřený fyzickou likvidací zrádců režimu. Komunisté a tajná policie se tak chtěli zbavit především těch lidí, kterým se podařilo utéct za hranice tehdejšího Československa.

Podrobnosti zveřejnil ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Jednotka vznikla na rozkaz tehdejšího ministra vnitra Lubomíra Štrougala..."

Více podrobností byste získala v Ústavu pro studium totalitních režimů, http://www.ustrcr.cz/cs/knihovna-jana-langose.