Utírání prachu

Text dotazu

Má se v místnosti, kde se přes den pracuje, utírat prach ráno nebo večer? Děkuji za odpoveď!

Odpověď

Dobrý den,
domácí prach tvoří částečky atmosférického prachu zvenčí, částečky mrtvé kůže, výkaly roztočů (kteří se organickým prachem živí).
Výskyt prachu v místnosti závisí na jiných faktorech, než je denní doba (den, noc) -  např. na vlhkosti, teplotě a  především cirkulaci vzduchu.
Nejsou nám známy studie, které by zkoumaly výskyt a tvorbu prachu v závislosti na denní době a doporučovaly tak i nejvhodnější dobu úklidu.
Je obecně známo, že za denního světla (zejména při slunečním záření), jsou prachové částice daleko viditelnější, než při umělém osvětlení.
Domníváme se však, že pro komfort pracujících v místnosti je zřejmě lepší uklízet ráno před započetím práce a místnost po úklidu řádně vyvětrat.