ustupující jednotky SS

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kudy ustupovali jednotky waffen SS z benešova. Jestli by jste dokázali dát dohromady jakým směrem mohli prchat. Slyšel jsem že u Orlíku zkončili a padly do zajetí, tak se chci jen ujistit jestli je to pravda. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k poměrně chaotické situaci a organizaci německých jednotek na území Protektorátu v posledních válečných dnech lze na Váš dotaz bez zjednodušení jen těžko. Z jednotek, dislokovaných v benešovském prostoru, byla ad hoc zformována tzv. Kampfgruppe Wallenstein, která se podílela na snaze potlačit Pražské povstání. Po neúspěšném pokusu povstání potlačit se začala stahovat do výchozích pozic a posléze ustupovat na jih. Po uzavření demarkační linie 9. května dosáhly zbylé jednotky Waffen-SS pod velením Friedricha von Pückler-Burghaus prostoru okolo Čimelic a Slivící u Milína. V Čimelicích podepsal von Pückler 12. 5. kapitulaci a jednotky pod jeho velením padly do sovětského zajetí.