Ústupové trasy WWII - Rakovnicko

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat kudy ustupovala německá vojska na konci 2 světove války v okolí Rakovníka. Existují nějaké odkazy na dostupné mapy těchto tras?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
bohužel není nám známo, že by existovala jakákoliv souhrnná práce zabývající se tématem konce války na Rakovnicku. V obdobném duchu jsme obdrželi odpověď i od  Muzea T.G.M. v Rakovníku. K dispozici jsou tedy jen dílčí práce a novinové a časopisecké články. Ohledně primárních dokumentů Vás můžeme odkázat na Státní okresní archiv v Rakovníku a na archiv Muzea T.G.M. v Rakovníku, které disponují mimo jiné dobovými kronikami.Vedle archivů uvedených institucí je k dispozici diplomová práce Bc. Barbory Vítkové Rakovník ve druhé světové válce 1938-1945, obhájené roku 2010 na Pedagogické fakultě FF UK (viz https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiJpf-x9ZjtAhUBCxoKHfEfCVUQFjABegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fis.cuni.cz%2Fwebapps%2Fzzp%2Fdownload%2F120054571&usg=AOvVaw0lESEmd_pK2LEdnimxVgeW) a diplomová práce Dagmar Hlinkové Konec druhé světové války na Novostrašecku obhájené roku 2008 tamtéž (viz https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiJpf-x9ZjtAhUBCxoKHfEfCVUQFjAAegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fis.cuni.cz%2Fwebapps%2Fzzp%2Fdownload%2F120093377&usg=AOvVaw1g5e1MMDOpoWjAyiXRhcfI).
Z fondů Muzea T.G.M. v Rakovníku je k dispozici např. on-line výstava fotografií Poslední dny války na Rakovnicku (viz https://artsandculture.google.com/exhibit/CQJC96lLLA-pLA?hl=cs).
Bohužel ani jedna z uvedených prací se ale nezbývá ústupovými trasami německé armády v regionu. Jejich dohledání je tedy stále záležitostí archivního prvovýzkumu.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

Rakovník

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

20.11.2020 17:57

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu