"ústrety"

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal na význam slovního spojení "vydal se v ústrety" resp.
slova "ústrety"? Pochází to ze slovenštiny?

Odpověď

Dobrý den,

ústrety vzniklo z praslovanského u- a střetnouti

Zdroj: HOLUB, Josef. LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

ústret, -ta, -ty - vstříc, naproti

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

ústrety - význam "naproti"; užívá se jen v ustáleném spojení v ústret (y) ústret - mužský rod, neživotný

Zdroj: Internetová příručka jazyka českého, Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .