ústavnost současného členství ve vládě a v parlamentě

Text dotazu

Dobrý den, není prosím protiústavní, aby člen vlády byl současně členem parlamentu? Nenarušuje se tím princip rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, princip brzd a rovnovah?

Odpověď

Dobrý den,

náš parlamentní systém je postaven na souběhu mandátů. Nejsme právní poradnou, takže analyzovat ústavu a zkoumat případné její změny nám nepřísluší. Z přiloženého důvěryhodného článku vyplývá, že pokud by ČR přijala klouzavý mandát, tak by se musela po právní stránce ošetřit například imunita ministra, který by se dočasně vzdal mandátu poslance. V textu najdete i mapu, jež  ukazuje, které evropské státy mají klouzavý mandát. Z mapy je jasně patrné, že většina Evropy klouzavý mandát nepřijala a evidentně to po právní stránce ničemu nevadí.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2033757-zmeny-ustavy-odbornici-odmitli-klouzavy-mandat-pro-poslance

Z dalšího článku jasně vyplývá, že bát se narušení principu brzdy  a rovnováhy se také nemusíme, protože ministři mají obvykle docházku do parlamentní sněmovny nízkou: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/klouzavy-mandat-pro-ministry-proti-nejsou-politici-ani/r~170db26002c711e4a1c7002590604f2e/?redirected=1524649227  a velice často to jsou straníci, takže hlasování bývá konsensem strany.