ústavnost současného členství ve vládě a v parlamentě

Text dotazu

Dobrý den, není prosím protiústavní, aby člen vlády byl současně členem parlamentu? Nenarušuje se tím princip rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, princip brzd a rovnovah?

Odpověď

Dobrý den,

náš parlamentní systém je postaven na souběhu mandátů. Nejsme právní poradnou, takže analyzovat ústavu a zkoumat případné její změny nám nepřísluší. Z přiloženého důvěryhodného článku vyplývá, že pokud by ČR přijala klouzavý mandát, tak by se musela po právní stránce ošetřit například imunita ministra, který by se dočasně vzdal mandátu poslance. V textu najdete i mapu, jež  ukazuje, které evropské státy mají klouzavý mandát. Z mapy je jasně patrné, že většina Evropy klouzavý mandát nepřijala a evidentně to po právní stránce ničemu nevadí.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2033757-zmeny-ustavy-odbornici-odmitli-klouzavy-mandat-pro-poslance 

Z dalšího článku jasně vyplývá, že bát se narušení principu brzdy  a rovnováhy se také nemusíme, protože ministři mají obvykle docházku do parlamentní sněmovny nízkou: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/klouzavy-mandat-pro-ministry-proti-nejsou-politici-ani/r~170db26002c711e4a1c7002590604f2e/?redirected=1524649227  a velice často to jsou straníci, takže hlasování bývá konsensem strany.

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.04.2018 03:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu