Ústava z roku 1960

Text dotazu

Jaké nové prvky vnesla do politického systému ústava z roku 1960? Co v této ústavní listině ukazovalo na ideologii tzv. dovršení socialismu v Československu?

Odpověď

Dobrý den,

o Ústavě Československé socialistické republiky pojednává řada publikací věnujících se vývoji ústavního práva, některé dokumenty jsou také dostupné volně na internetu. Dovolujeme si citovat z publikace Václava Pavlíčka s názvem Ústavní právo a státověda:

"Základy politického systému byly vyjádřeny ve dvojím smyslu:
a) V čl. 1 Ústava prohlašovala, že "Československá socialistická republika je socialistický stát, založený na pevném svazku dělníků, rolníků a inteligence, v jehož čele je dělnická třída", a v čl. 4 označila KSČ, za "předvoj dělnické třídy" a "dobrovolný bojový svazek nejaktivnějších a nejuvědomělejších občanů z řad dělníků, rolníků a inteligence." Výslovně stanovila, že KSČ je "vedoucí silou ve společnosti a státě". V navazujícím čl. 6 Ústavy pak ústavně utvrdila Národní frontu, která je "politickým výrazem svazku pracujících města venkova, vedeného Komunistickou stranou Československa".

b) Ústava i formálně opustila v demokratické československé ústavní tradici osvědčený systém dělby moci (horizontální i vertikální) a nahradila ho modifikací hesla "všechnu moc sovětům", tj. formální koncentrací veškeré moci v zastupitelských sborech, od kterých odvozovaly svou existenci a pravomoc všechny ostatní státní orgány. Tento zdánlivý systém vlády konventu a model jednoty moci byl však ve skutečnosti nikoliv modelem obecnou státovědou považovaným za jednu z demokratických forem státu, ale čistým transmisním systémem koncipovaným a prosazeným (v rozporu s původními koncepcemi K. Marxe a V.I. Lenina) J.V. Stalinem už v jeho spise "K otázkám leninismu". Tento systém prostupoval pak celá desetiletí sovětské moci a sovětských satelitů až do jejich zániku."

Ideologicky je zaměřena zejména úvodní část ústavy. Opět citujeme z knihy Václava Pavlíčka:

"Ideologickou kvintesenci Ústavy obsahuje především její úvodní Prohlášení, podle kterého se v ČSSR "již uskutečňuje" zásada socialismu "Každý podle svých schopností, každému podle jeho práce", a tvrzení, že naše usilování nyní směřuje k tomu, aby bylo možno přejít "k nejvyšší zásadě komunismu" "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb". Od zmínky o vzoru "Velké říjnové socialistické revoluce", přes dvojnásobné zdůraznění vedoucí úlohy KSČ, deklaraci o spojenectví "s naším velkým spojencem, bratrským Svazem sovětských socialistických republik a všemi ostatními přátelskými zeměmi světové socialistické soustavy" až po tvrzení o dosažených úspěších, "jaké byly za kapitalismu nemyslitelné", a o naprosto jasných a přesvědčivých přednostech socialistického zřízení, představuje tak Prohlášení klasický čistě jen deklaratorní dokument."

Celý text Ústavy je k dispozici na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - https://www.psp.cz/docs/texts/constitution_1960.html.

Použité zdroje

* PAVLÍČEK, Václav. Ústavní právo a státověda, II. díl: Ústavní právo České republiky. Praha: Leges, 2011. s. 237, 238-239. ISBN 978-80-87212-90-5. Dostupné také z (pouze z počítačů NK ČR): https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:cd04e770-7c99-11e6-8644-001018b5eb5c.

Dále Vám můžeme doporučit níže uvedené zdroje, plné texty digitalizovaných dokumentů jsou v současné době přístupné pro čtení pro registrované uživatele Národní knihovny ČR v rámci Národní digitální knihovny pro studenty VŠ (https://kramerius-vs.nkp.cz/). Dokumenty je nutné v digitální knihovně dohledat.

* VOJÁČEK, Ladislav, Karel SCHELLE a Vilém KNOLL. České právní dějiny. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2010. ISBN 978-80-7380-257-8. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:42c69e00-58e7-11e4-8b11-005056827e51

* SCHELLE, Karel. Dějiny českého ústavního práva. Ostrava: Key Publishing, 2010. ISBN 978-80-7418-067-5. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:645d9910-9e99-11e7-ae0a-005056827e52

* JÁNOŠÍKOVÁ, Petra, Vilém KNOLL a Alena RUNDOVÁ. Mezníky českých právních dějin. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2010. ISBN 978-80-7380-251-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:77f88f00-58e9-11e4-bc71-005056827e52

* ZIMEK, Josef a Masarykova univerzita. Ústavnost a český ústavní vývoj. Brno: Masarykova univerzita, 2010. ISBN 978-80-210-5255-0. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:8cddf330-9def-11e7-ae0a-005056827e52

* KOCIAN, Jiří. Slovníková příručka k československým dějinám 1948-1989. Praha: Ústav pro soudobé dějiny, 2006. ISBN 978-80-7285-133-1. Dostupné také z: http://www.usd.cas.cz/wp-content/uploads/Prirucka48_89.pdf

* FUČÍKOVÁ, Kateřina. Ústávněprávní vývoj v Československu v letech 1960-1989. Plzeň, 2006. Bakalářská práce. Západočeská univerzita. Fakulta právnická. Katedra právních dějin. Dostupné také z: https://otik.uk.zcu.cz/[…]/BP%20Fucikova.pdf.

* Vláda České republiky. Od převratu do federace 1948-1968. Dostupné z: https://www.vlada.cz/[…]/Od-Prazskeho-jara-do-Revoluce-1989.pdf.