Usadili se někteří švédští vojáci po třicetileté válce v 17. století na Moravě?

Text dotazu

Dobrý den,
moji předkové z 18. století, kteří pocházejí z oblasti bývalého úsovského panství, z obcí Klopina, Veleboř a Police, mají příjmení Nesset. Je to jméno prokazatelně skandinávského (norského) původu. Jelikož švédské vojsko prošlo touto oblastí a roku 1643 město Úsov vypálilo, je možné, že jsme potomky švédského vojáka, který na Moravě zůstal stejně jako někteří francouzští vojáci u Slavkova? Existují nějaké doklady či studie na toto téma? (Nejstarší matriční zápis, který jsem zatím dohledala, je z Matriky oddaných z roku 1731 - Joannes a Susanna Nesset. Pro obtížnou čitelnost matrik ze 17. století se mi nepodařilo doložit, že se jméno v této oblasti před rokem 1643 nevyskytovalo.) Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

je pravděpodobné, že někteří švédští vojáci se zpět do Švédska nevrátili a zůstali na našem území, kde založili rodiny.

K tomuto tématu by se mohly nalézat zmínky v těchto publikacích a článcích, které jsou ve fondu naší vědecké knihovny:

Hosák, Ladislav -
Potomci Švédů na Moravě. -lh. Vlastivědný věstník moravský Roč. 1, č. 2-3 (1946), s. 163                                                                                                                                                              Vf 98.371
Parkan, František -
Švédové v Čechách a na Moravě. Pomníky konce třicetileté války u nás. Parkan, František. Dějiny a současnost : kulturně historická revue 30, č. 6, (2008,) s. 21-23                                                            266.722

Burešová, Jana et al. Uničov: historie moravského města. 1. vyd. Uničov: Město Uničov, 2013. 691 s. ISBN 978-80-260-4400-0.                                                                                              2-022.109

Tyto publikace ve fondu nejsou, ale i zde by se nějaká zmínka mohla vyskytovat:

MATĚJEK, František. Švédové na Moravě za třicetileté války. 1. Brno: Moravské muzeum, 1988.

SKOUMALOVÁ, Adéla. Poddanské město Úsov a jeho vývoj v letech 1648-1740 [online]. Hradec Králové, 2017 [cit. 2023-09-22]. Dostupné z: https://theses.cz/id/n69j4q/. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Jana Vojtíšková, Ph.D.
Dostupné také z: https://theses.cz/id/n69j4q/?isshlret=Poddansk%C3%A9%3Bm%C4%9Bsto%3B%C3%9Asov%3Ba%3Bjeho%3Bv%C3%BDvoj%3Bv%3Bletech%3B1648%3B;zpet=%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3DPoddansk%C3%A9%20m%C4%9Bsto%20%C3%9Asov%20a%20jeho%20v%C3%BDvoj%20v%20letech%201648%E2%80%931740%26start%3D1#panel_text

Dále bych doporučila Zemský archív v Olomouci, matriky nebo muzeum Komenského v Přerově, kde právě probíhá výstava Švédové na Přerovsku. Popřípadě kontaktovat pana Mgr. Petra Fojtíka, který se zabývá tvorbou rodokmenů, který by Vám mohl pomoci s dohledáním Vašich předků a to na stránce: https://www.facebook.com/zhotovenirodokmene