USA - podoba některého státu s krajinou ĆR

Text dotazu

Který stát ve Spojených státech amerických se strukturou své krajiny (jehličnaté i listnaté lesy, zvlněný či pahorkovitý terén) podobá České republice?

Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku, kterou jste zaslal v rámci služby Ptejte se knihovny, naše knihovna odpovídá dle dostupných zdrojů takto: za stát USA, který se nejvíce podobá strukturou své krajiny České republice, je možné považovat Pennsylvanii. Podobá se nejen typem vegetace a různovrstevného pokrytí listnatých a jehličnatých stromů na celém území, ale i typem geografickým. Nejníže položené území, hladina řeky Delaware ( O m nm) je na severozápadě u jezera Lake Erie, nejvýše položené místo je Mt. Davis s 979 m nm. Průměrné teploty, srážky, sluneční intenzita během celého roku jsou velmi podobné našim.
Z dřevin jsou zde nejvíce zastoupeny listnaté stromy dub, buk, jalovec, javor a ovocné druhy. Jehličnaté jsou jedle, borovice aj. V podstatě stejně jako u nás. I rozvrstvení a promísení těchto dvou skupin je obdobné.
Dopad na vzhled krajiny má samozřejmě také průmysl a zemědělství. Průmysl je v Pensylvánii značně rozvinut. Jedná se především o těžební, hutní, strojírenský, chemický, elektrotechnický, aj. Z živočišné výroby se produkují především mlékárenské výrobky, drůbeží, hovězí a vepřové maso. Proto je země v oblastech vrcholné industrializace podobná naší oblasti Severních čech, popř. Ostravy či jiných velkých měst a v oblastech ponechání volné přírody je podobná našim přírodním rezervacím.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pennsylvania

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.01.2008 13:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu