určení obce nebo města

Text dotazu

Prosím o určení názvu obce nebo města Meschen ,které jsem vyčetla v matrice z roku 1814,konkrétně v obci Oslavany ,okres Brno venkov,
kraj Jihomoravsý.

Odpověď

Dobrý den,

nám dostupné prameny uvádějí původní německý místní název Meschen pouze pro české město Mšeno.

V okolí Brna jsme se místním jménem ve výše uvedeném tvaru nesetkali. 

 

Mimo území Čech, Moravy a Slezska se německá podoba místního jména Meschen používala též pro  polské Meszno  (https://de.wikipedia.org/wiki/Meszno_(Dubeninki) ) a rumunský městys Moșna  (https://de.wikipedia.org/wiki/Mo%C8%99na_(Sibiu) .

Je samozřejmě možné, že farář použil při zápisu určitou zkomolenou německou podobu pro jinou moravskou či českou obec. Dle slovníků ovšem oficiálně německý název Meschen neslo kdysi pouze město Mšeno.

 

Použité zdroje

* PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

* HOSÁK, Ladislav a ŠRÁMEK, Rudolf. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Academia, 1970-1980. 2 sv.

* PULKERT, Oldřich, ed. Příruční slovník místních a zeměpisných názvů: česko-německý a německo-český = Ein Kleines Wörterbuch zweisprachiger geographischer Namen. Praha: Resonus, 1997. 197 s. ISBN 80-901907-8-2.

* http://actapublica.eu/

* https://mapy.cz/s/2jdCo

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.01.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu