Uran

Text dotazu

Kdy přestane být uran radioaktivní?

Odpověď

Dobrý den,
na Vaši otázku jsem od vědecké pracovnice v oboru fyzikální chemie dostala tuto odpověď:
"Co se tyce uranu, ten je radioaktivni v podstate porad...:-) Otazka
neni dobre polozena, protoze uran ma tri izotopy a ty se lisi dobou
zivota. Hlavnim izotopem je 238U, jehoz polocas je v miliardach let. Tj,
jeho radioaktivita klesne na polovinu asi tak za 4,5 miliard let. Toho se
jeden hned tak nedocka...:-) Nicmene, jeho zareni neni tolik nebezpecne,
jedna se o zareni alfa, ktere nema velkou pronikavost do tkani. Vzhledem k
tomu, ze ho ani nelze vdechovat, tak nejvesim problemem jsou nejake soli
rozpustne ve vodach a prachove castice."