Uprchlíci z Haliče v roce 1914 v Skalici

Text dotazu

Dobrý den,
v různých zdrojích se u vádí, že v roce 1914 přijeli do Skalice (Skalice u Smiřic) váleční uprchlíci z Haliče. Dalo by se prosím o tom zjistit více?
Dočetl jsem se, že v té době byli židé z Haliče dosazováni do obcí v Čechách a na Moravě, aby se nezahltila velká města v Rakousko-Uherské monarchii -hlavně Vídeň. Mohl být tento případ? Zajímalo by mě kolik jich bylo, kde byli v obci umístěni, apod..
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Vážený pane ...,

nalezly jsme mnohé články na téma uprchlíků z Haliče: jak byli přijímáni tamějším obyvatelstvem, jaké bylo finanční zajištění, lékařská a sociální péče o ně, demografické aspekty jejich pobytu, zaměstnání, repatriace atp. Dále o uprchlících na konkrétních místech: na Vsetínsku, Klatovsku, Lounsku, v Chebu, Chrudimi, Náchodě,…

Co se týká konkrétně obce Skalice (okres Hradec Králové) v souvislosti s počty haličských uprchlíků jsme nalezly pouze jedinou větu v publikaci o historii královéhradeckých obcí: „R. 1914 založeno bylo Družstvo pro rozvod elektrické síly v hospodářství a živnostech a zaveden byl z Hradce Králové elektrický proud. Téhož roku přišli do S. z bojiště polští uprchlíci. Následujícího roku 15 se jich odstěhovalo.“

Zdroj: DOMEČKA, Ludvík a František Ladislav SÁL. Královéhradecko. 1. dílu 1.-3. část, Místopis soudního okresu královéhradeckého. V Hradci Králové: Vydal Sbor pro zpracování a vydání monografie Královéhradecka, 1928, 3 sv. (350 s.). Dostupné online z: https://kramerius.svkhk.cz/view/uuid:ea818915-f73a-421f-8b5f-e2ad4d292e1b?page=uuid:c6bdee23-08ef-11e5-ba58-00155d010f03

Odpověď na Váš velmi konkrétní dotaz byste nejspíše mohl nalézt v archivních dokumentech jako jsou kroniky či pamětní knihy obce. Zkuste se obrátit na hradecký archiv (https://vychodoceskearchivy.cz/home/kontakty/statni-okresni-archiv-hradec-kralove/).

Této problematice se v mnohých článcích věnuje Klára Habartová. Možná by Vám mohla pomoci nebo Vás někam dále nasměrovat (https://muzeumcr.cz/cz/muzeum/kontakt/27-habartova-klara-mgr).

Uvádím pár článků o haličských uprchlících:

HABARTOVÁ, Klára. Židovští uprchlíci z Haliče a Bukoviny ve východních Čechách během první světové války. In: Židé v Čechách: sborník příspěvků ze semináře konaného 24. a 25. října 2006 v Liberci. Praha: Židovské muzeum v Praze ve spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci, 2007. s. 3-20. ISBN 978-80-86889-58-0.

Signatura SVKHK: A0-4570/2006

HABARTOVÁ, Klára. Finanční zajištění židovských uprchlíků v době první světové války v Čechách. In: Theatrum historiae 6: sborník prací katedry historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2010. S. 341-355. ISSN 1802-2502. Dostupné online z: https://docplayer.cz/23884174-Theatrum-historiae-6-pardubice-financni-zajisteni-zidovskych-uprchliku-v-dobe-prvni-svetove-valky-v-cechach.html

ŠVANDA, Richard. Střípky z méně známé náchodské historie. Náchod: [Richard Švanda], 2021. ISBN 978-80-905475-7-5. Kapitola, Haličští uprchlíci, s. 117-118.

Signatura SVKHK: B0-26013/1

Další citace článků naleznete v databázi Historického ústavu AV ČR https://biblio.hiu.cas.cz/#!/  (zadejte tato klíčová slova: váleční uprchlíci světová válka) nebo v článkové databázi ANL https://aleph.nkp.cz/F/SAVEHHH364RDQD571M6LJJ6LF5MT45VBFNSTVR6EBYHJU74F7G-29076?func=file&file_name=find-b&local_base=ANL (zadejte tato klíčová slova: uprchlíci Halič).

Použité zdroje

Internet, Primo SVKHK, Digitální knihovna, ANL, databáze Historického ústavu AV ČR