Univerzita 3věku

Text dotazu

Nejdražší barva používaná malbě ve středověku byla

Odpověď

Dobrý den,
jako nejdražší barvy ve středověku bývají povětšinou uváděny dvě - modrá, která byla míchána z prášku lapis lazuli a nachová - která byla míchána z rozdrcených schránek mořských plžů či rozdrcených červců.

"Barvy bývají syté, při čemž nejdražší barva, modrá, je vyhrazena rouchu Kristovu nebo P. Marie."
(zdroj: HAAS, Felix. Vývoj architektury a umění ve středověku. 4., nezměn. vyd. Praha: SNTL, 1976.s. 54)

"Používání některých barev však bylo zakázáno (byly vyhrazené jen pro panovníka). To platilo především o nachové (temně rudé) barvě.
Nach byl od starověku považován za nejvznešenější a nejdražší barvu. Získával se z mořských mlžů a na obarvení jednoho pláště jich bylo třeba několik desítek tisíc."
(zdroj: VONDRUŠKA, Vlastimil. Život ve středověku. 1. vyd. Praha: Albatros, 2007. s. 18)

Paleta polychromistů nebyla tehdy příliš pestrá a její základ tvořily především dvě hlavní barvy:
modrá a červená. Obě byly považovány ve středověké hierarchii barevných hodnot za nejvzácnější - modrá barva symbolizovala barvu nebeské báně, tedy nebe, a červená barvu krve prolité Kristem. К tomu přistupoval i fakt, že například přírodní ultramarin byl ve středověku skutečně nejdražší barvou, respektive asi nejdražší surovinou vůbec, stejně tak jako přírodní purpur.
(zdroj: LOSOS, Ludvík. Pozlacování a polychromie. 1. vyd. Praha: Grada, 2005. s. 113)

"Theodorik inovoval klasickou temperovou techniku tím, že mezi jednotlivé barevné vrstvy kladl tenkou vrstvu oleje, čímž dosáhl nevídané transparentnosti tónů a plasticity forem. Pozadí deskových obrazů 14. století jsou silně zlacená, někdy s puncovaným, rytým či plastickým ornamentem a nápisy. Vedle plátkového zlata pracoval umělec s některými dalšími drahými výtvarnými materiály (barvami), jako například s karmínovou kermesovou červení, získávanou z malých červců, či blankytně modrou lapis lazuli minerálního původu, často používanou na plášť Panny Marie."
(zdroj: ROYT, Jan. Středověké malířství v Čechách. Praha: Karolinum, 2002. s. 51)

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Purpurov%C3%A1
* https://cs.wikipedia.org/wiki/Lapis_lazuli