Úmrtí v 1. sv. válce

Text dotazu

Krs František narozen 23.8.1895 v Kaliště č 2 okres Přeštice padl ve velké válce. Byl bratr mého pradědy Matěje Krse v seznamu padlích jsem ho nenašel...

Odpověď

Vážený pane (...),

mohl by to být František Krs uvedený v Seznamech ztrát (Verlustliste) jako padlý c. k. domobraneckého pluku č. 25 - viz tento odkaz:

https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:b58c2890-16fe-11df-ac73-0013d398622b

Jako domovská obec je uvedeno Skaliště, ale vzhledem k tomu, že v okrese Přeštice se žádná taková obec nenacházela, patrně půjde o záměnu s obcí Kaliště.

Další záznam, co jsem nalezl, je výtah z matričního záznamu v kartotéce padlých na webu Vojenského historického archivu - viz zde - https://www.vuapraha.cz/wp-content/uploads/2022/06/Krs-Frantisek.jpg

Je zde uvedené o den jiné datum, ale to bylo poměrně běžné, nesedí jen uvedená obec narození "Skaštice", která se v Přeštickém okresu taktéž vůbec nenacházela, jediná taková se nacházela u moravské Kroměříže, což by však odpovídalo uvedenému 25. domobraneckému pluku, který byl na začátku války doplňován z významné části právě z kroměřížského okresu, na druhou stranu v dalším průběhu konfliktu to už tolik neplatilo.

Spíš bych se přikláněl k variantě, že se do 25. pluku nedostal na základě domovské příslušnosti, ale je zde eventualita, že ona Skaštice byla domovskou obcí Františka Krse (dnes bychom řekli že tam měl hlášený trvalý pobyt), kam se přestěhoval a přihlásil před svým odchodem do války a Kaliště pouze rodištěm. Na doplňovacím velitelství (Kroměříž) byli totiž zapisování rekruti podle domovské obce, nikoliv podle bydliště nebo rodiště. Ale je to jen domněnka, kterou byste si musel potvrdit u Vás v rodině či archivních zdrojích, ke kterým nemám přístup.

Každopádně jinou odpovídající osobu s tímto jménem a datem narození jsem nenalezl.

Použité zdroje

SOA Plzeň. Sbírka matrik západních Čech. Kbel (Římskokatolická církev). Kaliště (Kalischt). 1846-1903.
Verlustliste ausgegeben am. Vídeň: k. k. Hof - und Staatsdruckerei, 22.2.1916(380), s. 24. ISSN 2076-0434.