Umělý rybníček

Text dotazu

Dobrý den
prosím o zaslání co nejvýce informací o uměle vytvořených rybníčcích(zejména
pak o chovných), ale pouze jako o celku bez konkrétních ukázek
předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

rybníky jsou vodohospodářské stavby, které se řadí do kategorie malých vodních nádrží. Pojem rybník je historický název, původně všechny nádrže v českých zemích sloužily rybochovu a odtud tedy název rybník. Příznivé terenní podmínky pro výstavbu rybníků a příznivé podmínky pro chov ryb po celá staletí, původně k zajištění postního jídla především pro kláštery později i pro tržní účely způsobily, že rybníky se nevyskytovaly jen jako ojedinělé objekty v krajině, nýbrž jako celé soustavy.
Rybníky plní především funkci rybochovnou. To znamená, že v zadrženém množství vody je možno chovat ryby, neboli na rybnících cílevědomě hospodařit. Výsledek se projevuje při výlovu a poté na trhu.
Rybník plní však i funkci vodohospodářskou. Voda je v krajině zadržována prostřednictvím hrází a akumulována s řadou doprovodných pozitivních dopadů, jakým je zlepšování klimatu, zvyšování hladiny podzemní vody na okolních pozemcích, udžování mokřadů a bažin. V případdě nutnosti může být určité množství vody i uvolňováno pro jiné potřeby. Kromě toho mají  rybníky i tzv.
ochranný (retenční) prostor, který v případě zvýšených průtoků (tedy i
povodní) zachytí určité nezanedbatelné množství vody a hladinu rybníka zvýší. Po kulminaci povodňové vlny se opět, ale se zpožděním, samovolně vyprázdní. Vodohospodáří mluví o transformaci neboli zploštění povodňové vlny s pozitivními dopady na níže položené území pod hrází.

zdroj : BERAN, J.  Rybniční soustavy jižních Čech. Praha : ČZÚ Praha 2005.
23 s. ISBN 80-213-1355-2.