Uměle vytvořený život

Text dotazu

Dobrý den,
měla bych dotaz jestli se ve filozofických směrech nevyskytuje osobnost nebo směr, která by se svým učením dala aplikovat na kritiku uměle vytvořeného života nebo úzce podobné téma.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz zpracovali v knihovně Ústavu filosofie a religionistiky FF UK ve spolupráci s vědeckými pracovníky UFAR.

"Záleží především na tom, zda se uměle vytvořeným životem myslí umělé oplodnění, případně reprodukční klonování, či zda se tím myslí program umělého života (vysvětlený například na anglické Wikipedii pod heslem Artificial Life).

Co se týče prvního tématu (umělé oplodnění, případně klonování embryí), pak je hlavní reference Immanuel Kant a jeho maxima, podle níž nelze s nikým zacházet pouze jako s prostředkem, ale je třeba zacházet s ním zároveň jako s cílem o sobě (viz například Kantova kniha Základy metafyziky mravů). To, že takováto maxima se příčí možnostem manipulace s embryi (z nichž mnohá jsou během procesu odstraněna a skartována), rozvádí například J. Habermas.

Co se týče druhého tématu, pak je hlavním kritikem vylepšování člověka či tvorby nových podob lidství pomocí technologických úprav jednak Jean-Michel Besnier, jednak opět J. Habermas (např. Habermas, J. (2003). The future of human nature. Malden: Polity.)"