Uložit napomenutí X udělit pochvalu

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně znění ze školského zákona, kde se užívá např. uložit napomenutí a udělit pochvalu. Z jakého důvodu by udělení napomenutí nebylo korektní a jazykově správně? Lze dohledat nějaké přesné pravidlo, které určuje v jakém smyslu lze slova udělit a uložit správně přiřadit k různým výrazům?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Slovesa udělit i uložit lze nahradit synonymem dát, avšak v použití jsou drobné rozdíly.

Podle informací, které jsme nalezli ve slovnících, se domníváme, že sloveso udělit (ve smyslu dát /jako právo/) se používá v těch případech, kdy je použito v nějakém pozitivním kontextu. Tzn. např. udělit pochvalu/vyznamenání/výsadu/povolení/řád.

Naopak uložit (ve smyslu dát/nařídit) se pojí spíše s nějakou povinností, např. uložit napomenutí/pokutu/úkol/práci/trest.

Níže Vám přinášíme hesla ze Slovníku spisovné češtiny.

„uložit dok. 1. umístit na náležité místo: u. šaty do skříně; u. ovoce do sklepa uskladnit; u. spisy ad acta zařadit 2. uschovat (peníze) u peněžního ústavu: u. tisíc korun (na vkladní knížku) 3. umístit do polohy vleže: u. dítě do postýlky 4. dát 5, nařídit: u. úkol, trest; u. se dok.k 3: u. se k spánku ulehnout; ukládat ned. 1. k uložit: pravidelně u. spořit 2. kniž. strojit úklady: u. někomu o život; u. se ned."

"udělit dok. 1. kniž. (ze své pravomoci ap.) dát jako právo, dar ap.: u. pochvalu, důtku, řád, milost, státní občanství 2. fyz. u. rych lost (raketě) uvést do urč. rychlosti; -ovat, udílet (3. mn. -/ej/í) ned.“

FILIPEC, Josef, ČERVENÁ, Vlasta a Ústav pro jazyk český (Akademie věd ČR). Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky : [studentské vydání. Praha: Academia, 2006. s. 464, 468. ISBN 80-200-1446-2. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:5fa60820-a400-11e5-82dc-5ef3fc9bb22f

Možná poněkud přehledněji je najdete i v online slovníku zde:

https://www.nechybujte.cz/slovnik-soucasne-cestiny/ud%C4%9Blit?uložit

https://www.nechybujte.cz/slovnik-soucasne-cestiny/ulo%C5%BEit?

Podobně jsme vysvětlení nalezli i v jazykové poradně ve slovenštině (https://jazykovaporadna.sme.sk/q/9804/).