Úloha z předmětu logika-PLATNÝ A NEPLATNÝ ÚSUDEK

Text dotazu

Text dotazu: Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o vypracování dvou úkolů z předmětu logika,se kterými si nevím rady.
Jde za 1)o platný úsudek a za 2) o neplatný úsudek a zadání těchto 2 úkolů zní:

za 1)V denním tisku, v literatuře nebo v jiném běžném textu nalezněte příklad PLATNÉHO úsudku a ověřte jeho platnost prostředky výrokové nebo predikátové logiky.

!!! Příklady z učebnic logiky se neuznávají. Jedná se skutečně o ukázky z úplně běžného textu. !!!

za 2)V denním tisku, v literatuře nebo v jiném běžném textu nalezněte příklad NEPLATNÉHO úsudku a ukažte jeho neplatnost prostředky výrokové nebo predikátové logiky.

!!! Příklady z učebnic logiky se neuznávají. Jedná se skutečně o ukázky z úplně běžného textu. !!!
Předem děkuji za odpoved..

Odpověď

Dobrý den,

pro zpracování uvedených úkolů Vám zřejmě poslouží jakýkoli dokument. Pokud si jej chcete vybrat v naší knihovně, tak Vám k orientaci v našem fondu poslouží náš katalog na http://aleph.svkpl.cz. V něm je možné nalézt například veškerý denní tisk a časopisy vydávané v České republice. Pokud Vám postačí noviny a časopisy za poslední dva běžné roky, pak je nemusíte objednávat ze skladů prostřednictvím našeho katalogu, ale navštívíte čítárnu v přízemí hlavní budovy, kde jsou noviny a časopisy k dispozici na vyžádání u obsluhy pracoviště (do 30.6. 8-19, od 1.7. do 31.8. po-pá 8-17 hodin). Papírovou kopii vybraného článku si můžete zhotovit na počkání a je zpoplatněna podle ceníku knihovny (2,- Kč/A4). Také Vám nabízíme k prezenčnímu studiu Mediální databázi od fy Anopress, která umožňuji vyhledávání článků z denního tisku a časopisů dle jejich obsahů, autorů či názvů a to ve speciální studovně v 1. patře hlavní budovy (8-18,, od 1.7. do 31.8. po-pá 8-16 hodin).

Upozorňuji, že tento dotaz nespadá do okruhu pravidel služby Ptejte se knihovny viz http://www.ptejteseknihovny.cz/o-sluzbe/pravidla. Dle těchto pravidel tato služba nezpracovává úlohy, ale pomáhá při vytipování relevantních zdrojů. Jako teoretický materiál Vám doporučujeme publikaci: SVOBODA, Vladimír a PEREGRIN, Jaroslav. Od jazyka k logice: filozofický úvod do moderní logiky. Praha: Academia, 2009. ISBN 978-80-200-1740-6. Signatura Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje 31B35437, třídník MDT 16 - titul je umístěn ve volném výběru.