ulice Vlčí krtí (Stará Boleslav)

Text dotazu

V souměstí Brandýs n.L - Stará Boleslav je ulice, která se jmenuje VLČÍ KRTÍ. Nepodařilo se mi zjistit co název znamená jinou cestou. Prosím proto o informaci Vaší instituci.

Odpověď

Dobrý den, bohužel vám k názvu ulice mnoho neřekneme. Obě slova jsou podle dnešního chápání přídavná jména, což působí zvláštně, nicméně ve starší češtině bylo poměrně obvyklé užívat adjektivní tvary jako substantiva, většinou v přivlastňovacím smyslu. Slovo krt je archaičtější podobou dnes obvyklého krtek a mohlo jít o místo, kde se vyskytovalo mnoho krtků. Spojení se slovem vlčí je ovšem neobvyklé. Mohlo by tedy jít o poměrně staré pojmenování lokality. V našich pramenech jsme ale nezjistili nic konkrétního ani k místu ani k jazykové stránce.
Zkuste se prosím obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.
Snad byste také něco zjistil v muzeu v Brandýse nad Labem: http://www.muzeumompv.cz/.
Archivní fondy týkající se Staré Boleslavi jsou uloženy převážně ve Státním okresním archivu Praha-východ v Přemyšlení (http://www.soapraha.cz/praha-vychod/) a teoreticky by tu mohl být obsaženy nějaké dokumenty týkající se pojmenování ulic, popř. městské kroniky apod.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.11.2007 17:01

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu