ulice Ke kolodějskému zámku

Text dotazu

Dobrý den, mám problém, chci se zeptat jak psát název ulice Ke kolodějskému zámku? Vím, že kolodějský zámek je s malým k, ale psáno jako název ulice bych spíše psala Ke Kolodějskému zámku. Odpověď na tento problém jsem nenašla nikde v žádné literatuře ani v Akademické příručce českého jazyka. Toto spojení mi přišlo v dokumentu z katastrálního úřadu, proto mám pochyby o správnosti své úvahy. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dotaz tohoto typu byste měla směrovat spíše do Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/. Nepovažujeme se za češtináře - odborníky, jen používáme český jazyk. Myslíme si ale, že  ulice Ke Kolodějskému zámku by se měla spíše psát s velkým k/K u předložky i s velkým k/K u přídavného jména. Je vidět, že v podobných případech tápou mnozí lidé; jen vyhledávač na internetu uvádí jak malé tak velké k u slova kolodějský.

Malé k je uvedeno i v příručce o ulicích, kde by se předpokládalo, že název ulic bude uveden správně (nejspíš ale kniha byla napsána ještě podle starých pravidel pravopisu). "Ke kolodějskému zámku, Dubeč - ulice nese název podle svého směru. Tento název byl patrně zvolen proto, že ulice Kolodějská a Ke Kolodějům již v Praze existovaly..."

Zdroj: LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997.

Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR uvádí:

Jednotlivé pojmenovací typy

Předložková spojení

a)

Po předložce následuje podstatné jméno

Předložka i podstatné jméno se píšou s velkým písmenem: Do Luk, K Rybníčku, náměstí Mezi Zahrádkami, Na Můstku, Nad Vyhlídkou, Od Školy, náměstí Pod Kaštany, Pod Valem, Před Rybníkem, U Průhonu, V Zátiší, Za Potokem.

b)

Po předložce následuje spojení podstatného a přídavného jména

Předložka i přídavné jméno se píšou vždy s velkým písmenem, podstatné jméno se v převážné většině píše s malým písmenem: K Lesnímu divadlu, Na Staré vinici, Pod Vodárenskou věží, U Horského pramene, U Panského dvora, Za Obecním úřadem.

S velkým písmenem se podstatné jméno píše jen tehdy, je-li samo o sobě vlastním jménem: K Novému Spořilovu, K Novému Bubenči, U Nového Suchdola (výrazy Spořilov, Bubeneč, Suchdol jsou názvy městských částí) nebo pokud spojení přídavného a podstatného jména označuje název města/obce nebo jejich části: K Novým Hradům, K Velké Ohradě. Názvů, ve kterých se píše i podstatné jméno s velkým písmenem, je velmi málo.

Zdroj: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

PRAVDOVÁ, Markéta, SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014.

Jak je uvedeno, předložka a přídavné jméno se píší vždy s velkým písmenem; proto si myslíme, že by správně mělo být ulice Ke Kolodějskému zámku.  V každém případě doporučujeme obrátit se na odborníky na český jazyk.