ulice Ke kolodějskému zámku

Text dotazu

Dobrý den, mám problém, chci se zeptat jak psát název ulice Ke kolodějskému zámku? Vím, že kolodějský zámek je s malým k, ale psáno jako název ulice bych spíše psala Ke Kolodějskému zámku. Odpověď na tento problém jsem nenašla nikde v žádné literatuře ani v Akademické příručce českého jazyka. Toto spojení mi přišlo v dokumentu z katastrálního úřadu, proto mám pochyby o správnosti své úvahy. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, 

dotaz tohoto typu byste měla směrovat spíše do Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/. Nepovažujeme se za češtináře - odborníky, jen používáme český jazyk. Myslíme si ale, že  ulice Ke Kolodějskému zámku by se měla spíše psát s velkým k/K u předložky i s velkým k/K u přídavného jména. Je vidět, že v podobných případech tápou mnozí lidé; jen vyhledávač na internetu uvádí jak malé tak velké k u slova kolodějský.

Malé k je uvedeno i v příručce o ulicích, kde by se předpokládalo, že název ulic bude uveden správně (nejspíš ale kniha byla napsána ještě podle starých pravidel pravopisu). "Ke kolodějskému zámku, Dubeč - ulice nese název podle svého směru. Tento název byl patrně zvolen proto, že ulice Kolodějská a Ke Kolodějům již v Praze existovaly..."

Zdroj: LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997.

Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR uvádí:

Jednotlivé pojmenovací typy

Předložková spojení

a)

Po předložce následuje podstatné jméno

Předložka i podstatné jméno se píšou s velkým písmenem: Do Luk, K Rybníčku, náměstí Mezi Zahrádkami, Na Můstku, Nad Vyhlídkou, Od Školy, náměstí Pod Kaštany, Pod Valem, Před Rybníkem, U Průhonu, V Zátiší, Za Potokem.

b)

Po předložce následuje spojení podstatného a přídavného jména

Předložka i přídavné jméno se píšou vždy s velkým písmenem, podstatné jméno se v převážné většině píše s malým písmenem: K Lesnímu divadlu, Na Staré vinici, Pod Vodárenskou věží, U Horského pramene, U Panského dvora, Za Obecním úřadem.

S velkým písmenem se podstatné jméno píše jen tehdy, je-li samo o sobě vlastním jménem: K Novému Spořilovu, K Novému Bubenči, U Nového Suchdola (výrazy Spořilov, Bubeneč, Suchdol jsou názvy městských částí) nebo pokud spojení přídavného a podstatného jména označuje název města/obce nebo jejich části: K Novým Hradům, K Velké Ohradě. Názvů, ve kterých se píše i podstatné jméno s velkým písmenem, je velmi málo.

Zdroj: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

PRAVDOVÁ, Markéta, SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014.

Jak je uvedeno, předložka a přídavné jméno se píší vždy s velkým písmenem; proto si myslíme, že by správně mělo být ulice Ke Kolodějskému zámku.  V každém případě doporučujeme obrátit se na odborníky na český jazyk.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.01.2015 15:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu