Ulice Benátská

Text dotazu

Dobrý den,

mohu se zeptat, podle čeho se jmenuje ulice Benátská v Praze na Novém městě u Botanické zahrady? Ulice v okolí mají povětšinou logicky odůvodnitelné historické názvy. Ale čím by tato ulice v něčem připomínala Benátky?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
Pražský uličník uvádí:
Benátská  Nové Město
Ulice pod tímto názvem se uvádí již roku 1489. Stojí na místě původních mokřin a bažin, tím snad prvotní výstavba připomínala italské město Benátky, které vzniklo v podobných nepřístupných podmínkách v zálivu Jaderského moře.
Ještě na počátku 19. století existovaly dvě ulice - Velká a Malá Benátská, z nichž první při úpravách tehdejších botanických zahrad v polovině téhož století a následnou novou zástavbou zanikla a tudíž logicky zbyla pouze jediná Benátská ulice, která jde přibližně po půdorysu druhé z původních ulic.
Zdroj: Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri. sv. 1 s. 69. ISBN 978-80-87271-50-6. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:81dd0a50-3e45-11e4-bc3a-005056827e51