Udržitelný cestovní ruch

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde bych mohla najít informace týkající se udržitelného cestovního ruchu.

Odpověď

Dobrý den, v tomto roce vyšla česky psaná kniha Martiny Páskové, která se věnuje problematice udržitelného cestovního ruchu a udržitelnosti rozvoje cestovního ruchu. Základní definice udržitelného cestovního ruchu zde uvedená zní: "udržitelný cestovní ruch (ang.sustainable tourism) = cestovní ruch, který dlouhodobě nenarušuje přírodní, kulturní a sociální prostředí".
Další definice (environmentální podle normy EU, holistickou, původní ekonomicko-environmentální a aktuální vymezení UN WTO) a potřebné informace k dané problematice naleznete v knize:
* PÁSKOVÁ, Martina. Udržitelnost rozvoje cestovního ruchu. 1.vyd. Hradec Králové : Gaudeamus, 2008. ISBN 978-80-7041-658-7 (brož.) (Naskenovaný obsah publikace je připojen k záznamu knihy v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ).

Otázkám udržitelného cestovního ruchu se věnuje také periodikum: Journal of sustainable tourism.(Clevedon, England : Multilingual Matters, tištěná verze vychází od roku 1993). V Národní knihovně ČR je možný přístup k elektronické verzi periodika, a to k ročníkům vydaným po roce 2003. Viz. záznam v Online katalogu Národní knihovny.

Další publikace, které se danému tématu věnují:
*  K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek. Svazek 3, Hospodářské sektory a environmentální integrace. 1.vyd. V Praze : Univerzita Karlova, Centrum pro otázky životního prostředí, 2002.
*  Sustainable tourism : a global perspective / edited by Rob Harris, Tony Griffin and Peter Williams/. Oxford ; Boston : Butterworth-Heinemann, 2002. ISBN 0-7506-8946-3
*  HUNTER, Colin. Tourism and the environment : a sustainable relationship?. London ; New York : Routledge, 1996, c1995. ISBN 0-415-08524-1 (brož.).