Údržba knih

Text dotazu

Dobrý den,

  při četbě se mi pravidělně špiní (šedne) dolní strana ořízky knihy u přečtených stránek, a to přesto, že se této dolní strany ořízky při četbě a obracení stránek vůbec nedotýkám. Proč se to děje, jak tomu zabránit a když už k tomu došlo, jak to zas napravit (vybělit)? - A lze opravit i umaštěnou část stránky, třeba i tu, kde k zamaštění došlo někdy v minulosti? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
"Nečistoty usazené na povrchu i uvnitř papírové struktury bývají nejrůznějšího původu. Jejich nejčastější podstatnou složku tvoří prach. Prach je směs solí, sazí, mastnoty z nedokonale spálených uhlovodíkových paliv a dalších látek přítomných v exhalacích. Výjimkou nejsou ani sloučeniny kovů (kadmia, olova, železa). V této směsi se nacházejí také spory plísní a další mikroorganismy, které žijí v organické hmotě prachu. Většina z nich napadá papír a další přítomný materiál organického původu (vazební usně, pergamen, pojivá, klížidla, textil atd.). Prach je převážně hygroskopický, a proto má tendenci podporovat růst plísní i destrukční vliv přechodových kovů či kyselin. Další nečistoty v papíru vznikají v důsledku působení lidského faktoru. Vlivem lidské činnosti bývají především na rozích listů knih. Jsou mastné, pevně ulpívající a obtížně odstranitelné."

ĎUROVIČ, Michal. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha: Litomyšl: Paseka, 2002. s. 203. ISBN 80-7185-383-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:3b05b8f0-244d-11e4-a8ab-001018b5eb5c

Pro odstranění prachových částic je možné použít řadu štětců, popřípadě válečků. "V restaurátorských ateliérech se běžně používá purusového válečku z vysoce měkčeného polyvinylchloridového materiálu, který se vyznačuje pružností a lepivostí. Těchto vlastností se využívá к odstranění prachových částic z ořízek a vazeb knih. U papíruje nutno dát pozor na jeho fyzický stav, aby nedošlo к jeho roztržení lepkavým povrchem válečku. Dalšími čisticími pomůckami jsou plastické gumy, čisticí prášky a houby na pryžové bázi a chlebová střídka."
ĎUROVIČ, Michal. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha: Litomyšl: Paseka, 2002. s. 204. ISBN 80-7185-383-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:3b7802c0-244d-11e4-a8ab-001018b5eb5c

K odbornějším technikám dále patří čištění knih pomocí vodních systémů či organických rozpouštědel. Jedná se ovšem již o odborné techniky.

Pokud se jedná o běžnou knihu, která nemá historickou hodnotu a pouze chcete vylepšit její vzhled, můžete použít některou z rad uvedenou například zde: https://purity.designuspro.com/cs/cleaning/pochistit-knigi-ot-pyli.html .
V případě nanesené špíny na dolní ořízku knihu by mohl pomoci zde zmíněný velmi jemný brusný papír.
Pokud chcete restaurovat knihy starší a vzácnější, doporučujeme svěřit jejich obnovu odborníkovi.