Údaje v databázi České národní bibliografie

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co znamenají údaje, které se nacházejí v anotaci díla vyhledaného na stránkách ČNB na konci zkráceného ISBD formátu a to- např. \"-- 107, [3] s. : [8] obr. příl. ; 8°. -- (Verne, Jules: Spisy ; Sv. 3)\" .

Odpověď

Dobrý den, -- 107, [3] s. : [8] obr. příl. ; 8°. -- (Verne, Jules: Spisy ; Sv. 3)\ jsou údaje týkající se fyzického popisu knihy, v pevném pořadí s pevnou interpunkcí jsou součástí katalogizačního záznamu.
107 značí, že poslední čílovanou stranou knihy je strana 107, na 3 stranách knihy se nachází pravděpodobně předmluva, nebo doslov - tyto strany nejsou čílované a tak jejich počet katalogizátor doplnil do hranatých závorek. Na již zmíněných stranách se nachází také 8 stran obrazových příloh (také nečíslovaných).
8° značí velikost knihy, v současnosti iž užíváme míru v centimentrech, ale ve starčích katalozích se ještě setkáme s těmito symboly (Označení formátu knihy, jejíž každá složka vznikla přeložením archu papíru na 8 listů (resp. 16 stran).
Do kulaté závorky vepisuje katalogizátor název edice, popř. číslo svazku v edici.